Da li nas prisluškuju preko mobilnog telefona: Evo šta kažu stručnjaci
Mnogi spekulišu da mobilni telefoni prisluškuju razgovore kako bi personalizovali oglašavanje, a o ovoj temi u emisiji Jutro na TV Prva govore Vojislav Rodić – IT stručnjak i Ratomir Antonović – stručnjak za bezbjednost.
Najviše podataka o nama, našim navikama, kretanju, željama, pa čak i onim skrivenim ima naš mobilni telefon. Svaka naša aktivnost na mreži ostavlja trag i pomaže u kreiranju vrlo detaljnog veb profila sa našim imenom koji se potom koristi kako bi nam se na internetu plasirali nama zanimljivi sadržaji. Otuda nam se nerijetko čini da nas mobilni telefoni prisluškuju.
Koliko puta vam se dogodilo da, na primjer, sjednete sa prijateljima na kafu ili piće, oni vam se, recimo, požali kako im se pokvarila veš mašina ili televizor i moraju da kupe novi, a onda vas nakon toga danima vaš telefon bombarduje oglasima za bijelu tehniku.
Ispitivanja su pokazala da čak 49 odsto ljudi vjeruje da se ovakve stvari dešavaju jer ih neko prisluškuje preko pametnih telefona. Iako je to tehnički izvodljivo, sajber stručnjaci tvrde da je to malo vjerovatno, a uz to je i nezakonito. Ono što se zapravo dešava je da dok vi razgovarate sa svojim prijateljima istovremeno komuniciraju i vaši telefoni.
Svi vlasnici internet platformi i društvenih mreža koje najviše koristimo, kategorički tvrde da ne koriste mogućnost prisluškivanja, jer je to nezakonito.
"To što nam se u objavama na nekoj od internet platformi pojavi oglas ne samo kada razgovaramo sa nekim, već i kada pogledamo reklamu na televiziji, ili prosto razmišljamo o nečemu – posljedica je toga što se prikupljaju podaci svih aspekata našeg digitalnog ponašanja i korišćenja platformi", ističe Vojislav Rodić – IT stručnjak.
"Prihvatili smo da smo se odrekli svega, da smo se odrekli privatnosti. I svako buduće pitanje na temu privatnosti – privatnost odavno nemamo. A sada počinjemo da razmišljamo na temu da li imamo šanse da povratimo dio privatnosti... Ja sam skeptičan po tom pitanju", komantariše Rodić.
"Tome, da se o nama gotovo sve zna, su u velikoj mjeri doprinijele društvene mreže gdje mi sami, dobrovoljno kačimo šta smo danas jeli, gdje smo bili, gdje smo ljetovali, zimovali... slikamo svoju djecu, lične dokumente, bukvalno sve što nam padne na pamet i poslije nam je kriva neka 'nevidljiva sila' koja zna da imamo dijete, da smo bili negdje na ljetovanju ili da vozimo neki automobil", ističe Ratomir Antonović – stručnjak za bezbjednost.
"Kada bi moglo da se vrati ono vrijeme fiksnih telefona svima bi nam bilo mnogo bolje, ali današnje generacije bez savremenih uređaja ne bi mogle da funkcionišu", kaže Antonović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.