Android i Windows dobijaju dozvolu za samouništenje

BBC
Android i Windows dobijaju dozvolu za samouništenje

Zvaničnici policije i predstavnici proizvođača smart uređaja smatraju da bi uvođenje opcije za "samouništenju" na smartfonima i tabletima značajno smanjila krađe pametnih uređaja u cijelom svijetu.

I baš zbog toga Google i Microsoft će ubaciti opciju za "samouništenje" (kill switch) na svoje Android i Windows OS smartfone. Ta opcija će – kada se aktivira - učiniti da smartfon postane potpuno neupotrebljiv u slučaju krađe i tako obesmisliti svaki pokušaj otuđivanja.

Policija već dugo ohrabruje IT firme da se ozbiljnije uključe u borbu sa lopovima i jedan od predloga koji će sada biti usvojen je bio ubacivanje "kill-switch" opcije, koja će riješiti taj veliki problem. Apple i Samsung, dva najveća proizvođača telefona, već imaju slične opcije na svojim modelima.

Ulazak u akciju Google-a i Microsoft-a znači da sada ovakvu mogućnost imaju sva tri najpopularnija operativna sistema na smartfonima na svijetu.

Krađa smartfona je postala ozbiljan problem širom svijeta. Američki podaci govore slijedeće:

- 3,1 milion mobilnih uređaja je ukradeno u SAD tokom 2013. godine, što je duplo više nego u 2012. godini
- Svaki treći Evropljanin je doživio da izgubi ili da mu ukradu mobilni uređaj u 2013. godini.
- U Južnoj Koreji broj krađa mobilnih uređaja se upetostručio od 2009. do 2012. godine.
- U Kolumbiji je prijavljeno milion ukradenih uređaja u 2013. godini.

U SAD-u su, u pokušaju da stanu na put daljem kriminalu, predstavili plan "Secure our Smartphones ". Deo tog plana je zahtjev proizvođačima da nekako učine posao lopovima težim... "Aktiviranje "dugmeta za samuništenje" pretvara atraktivan, skup i spreman za prodaju uređaj u hrpu plastike i stakla i to će mu srozati vrijednost," kaže njujorški javni tužilac.

Stručnjaci tvrde da je Apple-ova opcija - Activation Lock – koja je omogućena na svim iOS 7 uređajima od septembra 2013. godine, značajno pomogla da se smanji broj krađa. Po nekim izveštajima, u prvih pet mjeseci 2014. godine broj ukradenih iPhone-a u Njujorku je opao za 17%. U drugim velikim centrima takođe su zabilježeni slični podaci - 24% manje krađa u Londonu i 38% u San Francisku tokom posljednjih šest mjeseci od uvođenja ove mogućnosti. Takođe, u tom istom periodu, krađe drugih "ne Apple" smartfona su se povećale.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana