Zlato pod nogama mamuta

vesti-online
Zlato pod nogama mamuta

Požarevac - Misterijama u Viminacijumu nema kraja - arheolozi su u četvrtak na mjestu gdje to niko nije očekivao, u podnožju brijega Nosak gdje su pronašli fosile mamuta, otkrili rimske grobnice iz drugog i trećeg vijeka naše ere. U njima su pronađeni izuzetno vrijedni komadi finog nakita, uljane lampe koje su pokojnicima osvjetljavale put na drugi svijet i drugi antički predmeti, navode beogradski mediji.

Otkrićima tu nije bio kraj, jer je nedaleko od nekropole, u padini lijesnog brda s grobljem mamuta, otkriven i misteriozni ''industrijski kompleks" s ostacima ogromnih peći za koje se tek utvrđuje čemu su služile, pišu ''Novosti''.

- Sve do sada verovalo se da je ovde bila močvara van grada Viminacijuma, a sada se sve okrenulo naglavačke i očekujemo otkrivanje velike nekropole - kaže arheolog mr Ilija Danković.

- Pošto su se Rimljani sahranjivali duž puteva, najverovatnije se ovde negde nalazi i put ka istaknutom logoru-karauli lederati, današnjem Ramu, koga već dugo tražimo.

Arheologe iznenađuje što se nekropola nalazi na mjestu s koga je rudarski bager očistio podnožje lijesnog brda, u kome se oko 100 metara dalje nalaze fosili mamuta. I na zasječenoj kosini brda pojavili su se rimski grobovi, ali i zagonetni kompleks kružnih peći kraj kojih se podižu zarušene konstrukcije od masivnog tesanog kamena.

 - Ova otkrića pokazuju da smo se prevarili kad smo rekli da je Viminacijum
bio veliki grad koji se prostirao na oko 400 hektara - kaže prof dr Miomir Korać, direktor Arheološkog projekta Viminacijum.

- Viminacijum je bio metropola koja se prostirala na više od 450 hektara! Groblje je prava misterija jer su pokojnici izuzetno blizu jedan do drugog, neki od njih su kremirani, a drugi sahranjeni, što nije uobičajeno da se radi na istom prostoru. Prve pronađene grobnice bile su opljačkane još u antičkom periodu, a onda smo naišli na nedirnut dječiji grob u kome je bio izuzetno fini zlatni nakit - prsten i naušnice ukrašeni zelenim dragim kamenjem, pa očekujemo da će biti još takvih netaknutih grobova - dodao je on.

U potrazi za novim otkrićima stručnjaci Arheološkog instituta SANU neumorno rade u žutoj ravnici nalik na površinu Mjeseca koju su napravili ogromni rudarski bageri. Oni se bore s vrućinom od četrdestak stepeni u površinskom kopu uglja Drmno i oblacima sitne lijesne prašine koju vjetar ponovo diže u vazduh poslije nekoliko stotina hiljada godina, kad su je do ovdje prvi put donijeli orkani s evropskih lednika.

 

Lijes se uvlači u najsitnije pore i peče grlo, ali arheolozi ne odustaju i sve dublje se ukopavaju u lijesni brijeg u potrazi za mamutima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana