Otkrivena misterija propasti civilizacija Mediterana

B92
Otkrivena misterija propasti civilizacija Mediterana

Novo istraživanje čestica polena konačno je dalo odgovor na pitanje koje već decenijama muči arheologe i istoričare – šta je prije 3.200 godina izazvalo propast ne samo jedne, već brojnih civilizacija koje su cvjetale na istočnim obalama Mediterana.

"Za kratko vrijeme cijeli sviet bronzanog doba je propao', rekao je Izrael Finkelštajn, arheolog iz Arheološkog instituta Univerziteta u Tel Avivu.

"Carstvo Hetita, faraonski Egipat, mikenska kultura u Grčkoj, kraljevstvo na Kipru, veliki trgovačko carstvo Ugarita na sirijskim obalama i kanaanski gradovi – države pod egipatskom hegemonijom – svi su nestali da bi ih tek nakon dužeg vremena zamijenila teritorijalna kraljevstva gvozdenog doba, uključujući Izrael", dodao je.

Stručnjaci su postavili brojne teorije u kojima su pretpostavili različite moguće uzroke iznenadnog kolapsa – od ratova i bolesti do prirodnih katastrofa.

Međutim, nova izraelska studija fosilizovanog cvijetnog praha pronađenog u sedimentima na dnu Galilejskog mora pokazala je da je glavni krivac bila jaka suša koja je trajala 150 godina od 1250. godine p.n.e. do 1.100. p.n.e. Ovako precizni podaci temelje se na uzorcima prikupljenim bušenjem kroz 18 metara sedimenata nakupljenih tokom posljednjih 9.000 godina.

Zrnca cvijetnog praha su poput otiska prsta biljaka jer se na temelju njih mogu odlično rekonstruisati klimatski uslovi određenog perioda.

Autori istraživanja su u sedimentima zabilježili nagli pad gustine hrastova, borova i rogača - uobičajenog drveća na Mediteranu u vrijeme kasnog bronzanog doba, kao i istovremeni porast bilja karakterističnog za sušne pustinjske krajeve. U isto vrijeme drastično su se proredile i masline što ukazuje na slabljenje poljoprivrede. Svi ovi znaci potvrđuju da su cijelom regijom zavladale velike i trajne suše koje su uzrokovale glad, sukobe i seobe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana