Neustrašivi Feliks sutra skače iz stratosfere uz direktan prenos na Jutjubu

Agencije
Neustrašivi Feliks sutra skače iz stratosfere uz direktan prenos na Jutjubu

Austrijanac Feliks Baumgartner, poznat kao "Neustrašivi Feliks", detaljno se pripremio pred svoj sutrašnji skok padobranom sa visine od preko 37 kilometara, kojim bi trebalo da postavi nov svjetski rekord u ekstremnim padobranskim skokovima, a usput i da dostigne nadzvučnu brzinu. Čitav poduhvat će biti direktno sniman i prenošen na Jutjubu.

U ovom ekstremnom sportu i najmanja sitnica može da košta glave, i zato u pripremama ništa nije prepušteno slučaju. Baumgarten je u subotu snimljen u Rozvelu, gdje je sa svojim timom obavio finalne pripreme nakon pet godina treninga i planiranja.

Pošto je još jednom prošao sve tehničke detalje, Baumgartner je u svom speijalnom odjelu pod pritiskom, vrijednom 200.000 dolara, malo posjedio u zasebnoj  prikolici, odsutnog izraza lica, prikupljajući duhovnu snagu za poduhvat koji mu predstoji.
"Neustrašivi Feliks", koji izgleda kao lik iz nekog holivudskog akcionog filma - samopouzdan, zgodan, i sa tetovažom "rođen da leti" na ruci - apsolutno vjeruje u uspeh i tvrdi da se nikada ne bi ni odvažio da pokuša da nije tako. Ovo uvjerenje djeli i njegov tim inžinjera i drugih naučnika, koji nakon petogodišnjih priprema mogu da se pouzdaju da će sve proteći u najboljem redu, pa su stoga pristali i da se sutra ujutro skok direktno snima i emituje na Jutjubu.
Ima, doduše i stručnjaka koji tvrde da bi, uprkos svim predostrožnostima, stvari mogle da krenu i te kako naopako - u toj mjeri da Baumgartenu proključa krv, eksplodira mozak, ili iskoče oči, i sve to u prenosu uživo, ali on i njegov tim takve zloslutne spekulacije ne smatratraju za realne.
Da će sve dobro proteći pouzda se i dr Džonatan Klark, medicinski direktor čitave operacije, koji u njoj učestvuje i iz jednog interesantnog ličnog razloga.

Od pogibije astronauta Laurela, kada se spejs šatl "Kolumbija" 2003. raspao iznad Teksasa, ovaj bivši Nasin hirurg je, naime, svoju karijeru posvetio istraživanju kako da se povećaju izgledi astroanuta da prežive pad sa sličnih visina, i na osnovu svog dosadašnjeg rada i iskustva "u potpunosti očekuje da će sve proći uspješno".

"Naravno, to se ipak još uvijek ne zna", zaključuje, međutim, čak i on, pa zato smjelom Austrijancu sutra možemo samo da poželimo sreću.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana