Na prvi pogled, ovo je obično šiblje u šumi. Ali, ako pogledate malo bolje...

Daily Mail
Na prvi pogled, ovo je obično šiblje u šumi. Ali, ako pogledate malo bolje...

Ovaj snimak, kojio naučnici koriste za testiranje ljudske percepcije i čula vida, ujedno predstavlja i nevjerovatan primjer jednog stručnjaka za kamflažu iz tima majke prirode.

U pitanju je leganj, ptica sivkastog perja, koja se savršeno stapa sa okolinom i utapa u šumsko tle prekriveno lišćem. Na kamuflažu se oslanja toliko da uopšte ne gradi gnezdo, već jaja polaže direktno na tle, oslanjajući se na to da će i jaja i ona sama grabljivcu ostati nevidljivi.  

“Kamuflaža je izuzetno važna za mnoge životinje, ali još uvijek se ralativno malo zna o mehanizmima koji leže u njenoj osnovi, odnosno o tome na koji način uspijeva da zavara vid grabljivaca i da obezbjedi opstanak vrste”, kaže dr Martin Stivens sa Univerziteta u Ekseteru.

Stiven već dugo radi na istraživanju borbe za opstanak među životinjskim vrstama, i kaže da je u novije vrijeme utvrđeno da je kamuflaža dosta komplikovanija nego što se obično veruje. Ne radi se samo o stapanju sa okolinom - već o mnogo složenijoj strategiji, a Stivensov tim je u međuvremenu razvio i niz igrica pogađanja, u kojima legnja o druge primjere stvorenja iz prirode koristi kako bi proučavao način na koji ljudi uočavaju skrivene objekte.  

Kamuflaža ima dugu istoriju i široku primjenu i u vojsci, od pojedinačnih uniformi, do “dezena” velikih objakata, kao što su tenkovi ili brodovi razarači, a može se iskoristiti i da ružni objekti koji narušavaju pejzaž, kao što su tornjevi mobilne telefonije ili dalekovodi, manje upadaju u oči.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana