Morska neman stara 500 godina možda još vreba

Agencije
Morska neman stara 500 godina možda još vreba

Grenlandska ajkula koju su naučnici nedavno pronašli na Arktiku živjela je vjerovatno čak 392 godine, što ovu vrstu čini najstarijim kičmenjacima na planeti.

Koristeći novi metod utvrđivanja starosti, međunarodni tim biologa i fizičara ustanovio je starost 28 uginulih grenlandskih ajkula, od kojih je osam živjelo najmanje 200 godina, navodi se u studiji objavljenoj danas u časopisu "Sajens".


Morski biolog Džulijus Nilsen sa Univerziteta u Kopenhagenu procjenio je da je najstarija ajkula živjela 392 godine, ali uz veliku mogućnost greške od 120 godina zbog nepouzdanosti metoda.

To znači da je moguće da negdje postoji ajkula stara i do 500 godina, odnosno koju godinu nakon otkrića Amerike.

Naučnici vjeruju da je jedan od razloga za ovakvu dugovječnost izuzetno hladna voda u kojoj žive ajkule i koja im vjerovatno usporava metabolizam.

"Postoji nešto u njihovim mišićima, ako otkrijemo šta je to, možda možemo to da iskoristimo i za ljude", rekao je jedan od biologa za NPR.

Najdugovječniji zabilježeni primjerak kičmenjaka donedavno je bio kit perajar koji je živio "samo" 211 godina.

Slonovi za koje mnogi pogrešno vjeruju da su najdugovečniji mogu da žive oko 80 godina, a najstariji poznati živi primjerak ima 86 godina.

Titulu najstarijeg čovjeka nosi Francuskinja Žan Luiz Kalmon koja je živjela 122 godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana