Kako mačke razmišljaju?

Agencije
Kako mačke razmišljaju?

Lako je govoriti o mačjoj inteligenciji, ali definisati šta to tačno znači veoma je teško. Kognitivna psihologija ima više teorija o različitim oblicima inteligencije i njih je moguće prilagoditi da bismo procijenili koliko su mačke stvarno pametne.

Naučnici uglavnom prihvataju ideju da postoji više oblika inteligencije. Ljudska inteligencija ispoljava se na osam raznih načina, odnosno razvrstava na:

1. lingvističku
2. logičko-matematičku
3. muzičku
4. spacijalnu (prostornu)
5. tjelesno-kinetičku
6. prirodnu
7. društvenu
8. ličnu

Ovaj koncept ljudske inteligencije može se prilagoditi da bismo proučili mačke. Na mačju inteligenciju mogli bi se primjeniti gorenavedeni pojmovi od četvrtog do osmog. U mačjem mozgu postoje centri za učenje koji opslužuju ove sposobnosti. Evo primera:

- Izvanredna sposobnost snalaženja na prostorima velikih razmjera = 4
- Urođeno poznavanje pokreta i sile = 5
- Sposobnost da se izabere bezbjedno i plodonosno mjesto za život = 6
- Oštar smisao za prepoznavanje opasnosti, oprez i samoodbranu = 6
- Sposobnost da se zna i upamti šta treba a šta ne treba jesti = 6
- Urođeno prepoznavanje ponašanja drugih životinja, između ostalog i da se po prvoj reakciji predvidi dalje ponašanje = 7
- Intuitivna sklonost ka obilaženju, istraživanju i obilježavanju teritorije = 7
- Prepoznavanje uloge i značaja srodstva, posebno u odnosu majka–mladunci = 7
- Shvatanje značaja lične higijene = 8

Što se tiče svijesti o prostoru, tjelesne i inteligencije pokreta i prirodne inteligencije, mačke su pametnije i od nas i od pasa.

Kako mačke razmišljaju

Neki stručnjaci za ponašanje smatraju da mačke „razmišljaju” u slikama i upamćivanjem mirisa i zvukova. Dokazano je da mačići najbolje uče zapažanjem. Mačići koji imaju prilike da gledaju majku kako lovi miša odrašće u mnogo bolje lovce nego oni kojima se ta prilika nikada nije pružila.

Pamćenje velikih prostora

Dobro su poznate priče o mačkama koje su neprimjećene ušle u neko vozilo i dospjele stotinama kilometara daleko od kuće, a onda ipak uspjele da pronađu put nazad. Nama je sve do danas nepoznato kako mačke postižu takve podvige.

Poznavanje sile i kretanja

Svakog dana u životu mačke se nalaze na probi što se tiče shvatanja pojmova sile, mase i ubrzanja. Najbolje primjere za to pruđaju nam mačke koje progone i love plijen.

Mačji snovi

Ponekad mačka u snu pruža i isteže šape, mrda brkovima, palaca repom ili ispušta zvuke. To se događa kada je mačka u takozvanoj REM fazi, koja podrazumijeva dubook san i aktivno sanjanje. U REM fazi električni impulsi u mozgu aktivni su kao i kada je mačka budna, pa možemo s razlogom zaključiti da mačka, baš kao i mi, u ovoj fazi sanja. Mačke u živaju u spavanju. U prosjeku prespavaju oko osamnaest sati dnevno. Postoje pretpostavke da se za to vrijeme preslišavaju o svojim mogućim tjelesnim reakcijama, kao što je bori se ili bježi odgovr na opasnost.

Jedinstveni oblici inteligencije

U poređenju s psima, svinjama ili primatima mačka nije naročito dobra u rješavanju zagonetki i pronalaženju izlaza iz lavirinta, ali vlasnici mačaka često dolaze do zaključka da njihove ljubimice posjeduju izvesnu ekstrasenzornu inteligenciju: da vide ono što mi ne vidimo i mogu da predvide događaje – ukratko, da su pomalo vidovite. Većina priča ove vrste anegdotske su prirode, ali za to da mačke imaju nenadmašan smisao za orijentaciju postoje čvrsti naučni dokazi, što je možda povezano sa sićušnom količinom gvožđa u mozgu, zahvaljujući čemu mačka može da se upravlja prema Zemljinom magnetnom polju. Profesor Bendžamin Hart s Veterinarskog fakulteta Univerziteta Kalifornije zapazio je neuobičajeno ponašanje mačaka neposredno prije zemljotresa.

Majčinska svijest

Njega koju majka mačka pruža svojim mladima oblik je instinktivnog ponašanja, kao i kod svih drugih sisara. Hranjenje, umivanje i prenošenje mačića povezani su, međutim, i sa inteligencijom.

Test: koliko je pametna vaša mačka?

Ovaj test može da vam pomogne da procjenite ukupnu inteligenciju svoje mačke.

Poeni: nikada = 0, ponekad = 5, uvijek = 10

Moja mačka je samostalna i umije da se stara sama o sebi.

Moja mačka pokušava da me navede da joj ispunim ono što hoće.

Moja mačka je živahna, radoznala i istraživački raspoložena.

Moja mačka razumije moja osjećanja i raspoloženja i reaguje na njih.

Moja mačka je opuštena i mirna kad nepozanti ljudi dođu u kuću.

Moja mačka zna kako joj je ime i doći će kada je pozovem.

Moja mačka umije da riješi probleme, na primer da otvori ormar.

Zbir

0–25 – moglo bi i bolje

26–49 – prilično je inteligentna

50–70 – genije među mačkama

Tekst je preuzet ilustrovanog vodiča “Mačke” dr Brusa Fogla, objavljenog u izdanju Lagune.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana