Čovjek-šišmiš slijep od rođenja, a sve vidi

Agencije
Čovjek-šišmiš slijep od rođenja, a sve vidi

Amerikanac Danijel Kiš, poznat i kao Čovjek-šišmiš i Betmen, iako slijep od rođenja vozi bicikl, planinari i šeta gradom zahvaljujući specijalnoj tehnici eholokacije.

Kiš je ovu tehniku, koja pomaže slijepim i slabovidim osobama da se kreću bez pomoći drugih, predstavio stručnjacima i polaznicima Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović" u Novom Sadu.

- Umjesto slike, koristimo zvuk koji odlazi u prostor, odbija se o različite površine i vraća se donoseći informacije mozgu koji ih dalje obrađuje i stvara slike o prostoru oko nas. Kada se ta tehnika savlada, slijepoj osobi nije problem da se bez opasnosti približi zidu na jedan centimetar, čak i da zna gde se na tom zidu nalaze ispupčenja i udubljenja, da vozi bicikl ili se sama šeta u prirodi - kaže Kiš dok bez problema ide s jednog na drugi kraj prostorije, izbjegave stolice, kamere i ljude.

Kiš dodaje da ljudski mozak koristi 40 odsto svojih kapaciteta da bi obradio vizuelne informacije i suština je u treningu kako bi i mozak slijpe osobe mogao da koristi taj kapacitet.

- Od rođenja čovjek dugo vremena provede učeći da gleda, samo se taj period kasnije zaboravi. To isto važi i za tehniku eholokacije. Za početak je dovoljno da slijepa osoba trenira tri do četiri dana, odnosno 40 sati i već tada će moći da se komfornije kreće kroz prostor. Posvećenost, međutim, znači da taj trening treba nastaviti i ne odustajati kroz traženje tuđe pomoći jer će u suprotnom mozak zaboraviti sve što je naučio - objašnjava Kiš.  

Kiš naglašava da poslije treninga ni okolni zvuci nisu smetnja za kretanje.

- Ja se najbolje snalazim u prirodi i najviše volim da sam pešačim kilometrima. Veći je problem u gradu. Ako smo na ulici gdje je buka najveća, onda moramo da proizvodimo jače zvuke. Ako smo među puno ljudi, onda zvuci moraju da budu učestaliji - kaže Danijel Kiš.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana