Zašto se u nekim zemljama vozi desnom, a u nekima lijevom stranom ceste?

vidiauto.com.
Zašto se u nekim zemljama vozi desnom, a u nekima lijevom stranom ceste?

Velika Britanija, Irska, Australija i Japan nisu jedine zemlje u kojima se vozi po lijevoj strani ceste.

Pogledajte na kartu svijeta u kojim se sve zemljama vozi po lijevoj strani, iako je desna strana, kao što je kod nas, dominantnije rješenje. Da se primjetiti je da su nekadašnje britanske kolonije i dalje zadržale lijevu stranu, piše vidiauto.com.

Saobraćaj desnom stranom u dvosmjernim putovima ili ulicama danas koristi oko 66,1% svjetskog stanovništva, dok 33,9% zemalja koristi lijevu stranu.

Oko 72% putova i ulica koristi saobraćaj desnom stranom, dok je lijeva strana zastupljena u 28%.

Zašto je to tako? Arheološka istraživanja govore da se saobraćaj u davna vremena odvijao po lijevoj strani iz razloga što su konjanici i vozači konjskih zaprega bili dešnjaci.

Na taj su se način konjanici mogli i rukovati ili pak izvaditi mač i tako se braniti. Tek u 19. vijeku u kontinentalnoj Europi dolazi do vožnje po desnoj strani, a za to je zaslužan Napoleon.

Naime, Napoleon je bio ljevak, tako da je njegova vojska morala marširati desnom stranom iz razloga što je htio da mu ruka u kojoj je držao mač bude bliža neprijateljima.

U Hrvatskoj se na cestama može voziti motorna vozila koja imaju volan na desnoj strani, a Pravilnik o tehničkim uslovima vozila u prometu na cestama ne propisuje obavezu na kojoj se strani upravljač mora nalaziti.

U Srbiji nije dopušteno voziti vozilo s upravljačem na desnoj strani, a nedavno je takvo pravilo uvela i Poljska, ali ju je Evropska komisija prijavila Evropskom sudu pravde.

U Evropi se vozi lijevom stranom u četiri države: Velikoj Britaniji, Irskoj, Malti i Kipru, a zanimljivo je da se i u Japanu vozi lijevom stranom, iako to nije bila britanska kolonija (razlog je što su im željeznicu projektirali uglavnom Britanci).

Rusija i Portugal prešli su na desnu stranu početkom 20. vijeka, a Austrija i Čehoslovačka krajem 30-ih godina (nakon okupacije od strane Njemačke). Uskoro je i u Mađarskoj došlo do promjene na desnu stranu.

Kakva je razlika između vozila s volanom na lijevoj ili desnoj strani? Možda ste pomislili da je sve okrenuto naopako, ali niste u pravu.

Mjenjač se, jasno, nalazi u položaju za upravljanje lijevom rukom, ali raspored brzina je identičan. Isto tako, i papučice su na istim mjestima. Razlika je u vožnji automobila s volanom na "pogrešnoj" strani, odnosno pretjecanju kad je dosta teže imati preglednost ispred sebe, pa je tada i potreban najveći oprez.

Na kraju krenimo s tvrde podloge na mokru, odnosno u vazduh - brodovi i avioni obavezno se drže lijeve strane. A pješaci se trebaju držati druge strane, kako bi uvijek bili okrenuti licem prema vozilima koja im dolaze iz suprotnog smjera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana