Zašto dolazi do kvarova na servo volanima?

GS
Foto: Unsplash

Nastala neispravnost na upravljačkom mehanizmu može uzrokovati kobne posljedice s nemogućnošću upravljanja vozilom tokom vožnje zbog mogućih nastalih problema na vezi između kola upravljača i točka. Kretanje neupravljivog vozila može sve učesnike u saobraćaju dovesti u životnu opasnost uz moguće brojne materijalne štete.

Definitivno se radi o ključnom mehanizmu na vozilu i obaveza je da se isti temeljito pregledava u sklopu obaveznog tehničkog pregleda na potencijalne neispravnosti u smislu vidljivih oštećenja ili povećane istrošenosti na određenom sklopu upravljačkog mehanizma i ostalih mogućih nepravilnosti koje mogu biti prisutne na upravljačkom mehanizmu.

Servo upravljanje nam olakšava zakretanje upravljačkih točkova prilikom okretanja obruča upravljača, dok zakrećemo upravljač u mjestu ili prilikom pokretanja vozila pri malim brzinama pa prema tome nam servo uređaj olakšava fizički okretati obruč upravljača. To omogućuje lakše upravljanje s vozilom za veći komfor i manje zamaranje vozača te brže reakcije što povećava nivo bezbjednosti bržim izbjegavanjem neželjenih događaja u kontekstu bržeg zaobilaženja iznenadnih prepreka tokom sporije vožnje.

U osnovi prvi servo uređaji za upravljače su bazirani na hidrauličkom prenosu, a najčešći problemi koji bi se događali su oni koji općenito prate hidrauličke prenosnike:

Otkazivanje pogonskog remena za pogon hidrauličke pumpe, preventiva može pomoći kontrolisanjem stanja remena i primjena intervalne zamjene remena.

Otkazivanje hidrauličke pumpe, najčešće je uzrokuje nizak nivo ulja u hidraulici, unos nečistoća iz okoline prilikom popravka, a preporuka je kontrolisati redovno nivo ulja servo upravljača i paziti da se kod otvorenog sistema ne unese nečistoća.

Pucanje hidrauličkih crijeva (najčešće zbog starosti gumenih crijeva ili nepravilno položena hidraulička crijeva).

Neispravne gumene manžetne ili brtvenice koje štite upravljački mehanizam letve upravljača od ulaska vode ili prljavštine iz okoline, koje se preventivno ne zamijene, rezultiraju skupocjenim popravcima zbog propuštanja hidrauličkog ulja na tim mjestima. To se događa zbog korozije ili abrazije klipa i brtvi zbog ulaska nečistoće iz okoline.

Udarna opterećenja na upravljački mehanizam izazvanih lošim stanjem putne infrastrukture mogu uticati na puštanje ulja.

Kod današnjih ličnih vozila hidraulika je postala prošlost. Kod novih servo uređaja prednost su dobili elektromotri slične veličine kao elektromotor za brisač stakla. Oni osiguravaju ujednačeno i lagano okretanje upravljača. Električni servo upravljač stvorio je niz prednosti poput manjeg broja potrebnih sastavnih dijelova, on osigurava manju masu uređaja, moguće je uređaj uključiti po potrebi što vozila čini štedljivijima, dijagnostika servo uređaja je moguća s dijagnostičkim uređajem, a i jeftiniji su u proizvodnji. Zvuči idealno, ali nažalost u praksi i ovi sistemi mogu zakazati u radu i imaju svoje nedostatke u odnosu na hidrauličke servo uređaje:

Zakazivanje kod elektro upravljanja često nastupa naglo, a kod hidraulike upravljač najčešće može imati određenu najavu nastupanja problema pa upravljač polako postaje sve teži zbog nedostatka ulja ili proklizavanja remena ili slabijeg pritiska uljne pumpe.

Električni servo upravljač je jedan od većih električnih trošila na vozilu i povećava broj ciklusa punjenja i pražnjenja akumulatora te više opterećuje generator za punjenje akumulatora. Servo upravljač je ovisan o ispravnom akumulatoru, generatoru i pogonskom remenu generatora koji znaju često otkazati, pogotovo u kombinaciji s brojnom dodatnom električnom opremom kod današnjih vozila. Nasuprot tome, hidraulična pumpa može s pogonskim remenom biti nezavisan uređaj od generatora i akumulatora.

Nastale neispravnosti na električnom servo upravljaču većinom se javljaju uz otežano upravljanje s kolom upravljača i većinom se uključi ikonica na kontrolnoj table crvene ili narančaste boje koja općenito javlja da je nešto neispravno s upravljačem i potrebno je priključiti vozilo na dijagnostički uređaj u servisu. Bez uređaja nije lako dijagnostifikovati neispravnost dok se kod hidraulike većinom problemi javljaju na mjesta propuštanja ulja. Često je moguće doliti ulje kako bi proradio upravljač i nastaviti vožnju.

Većina proizvođača ne nudi rezervne dijelove za električne upravljačke mehanizme, a često je razlog bezbjednost u saobraćaju, sve s ciljem kako bi se izbjegli potencijalno nestručni popravci na upravljačkom mehanizmu koji bi mogli uticati na smanjenu upravljivost vozila. Proizvođač zahtijeva zamjenu cijelog sklopa stupa upravljača ili letve upravljača što nam znatno može povisiti cijenu popravka dok je za hidraulične sisteme uglavnom lakše pronaći pojedinačne rezervne dijelove u specijalizovanim servisima za održavanje hidrauličkih prenosnika.

Uglavnom, treba uvažiti svaku nastalu promjenu na upravljaču koja nije bila prije prisutna i obratiti se servisu kako bi se pregledalo vozilo i kako bi se izolovao nastali problem s ciljem izbjegavanja potencijalne neispravnosti, koja možda može uticati na smanjenju ili potpunu neupravljivost vozila, prenosi Raport.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana