Sjajan trik kako očistiti smolu sa automobila

GS
Foto: Freepik

Smola drveta često završi na automobilu, posebno kada vozilo danima stoji parkirano u hladovini.

Da biste se uspješno nosili sa ovim problemom, važno je prvo utvrditi da li je smola još uvijek svježa ili već suva.

Što duže smola ostane na boji, to je teže ukloniti i može uzrokovati veće oštećenje. Prije nego što pristupite čišćenju, automobil treba temeljno oprati od prljavštine ili prašine kako bi sredstva za čišćenje mogla da djeluju efikasnije.

Svježa smola

"Ako je smola još svježa, najbolje je da auto prvo operete vodom bez sapuna", piše avtomagazin.si, prenosi Prva.

Za uklanjanje svježe smole, operite zaprljano područje toplom sapunicom koristeći krpu od mikrovlakana ili običnu krpu, prateći kružne pokrete bez previše pritiska kako biste izbjegli ogrebotine.

Ispiranje toplom vodom sa sapunom pomoći će da se smola omekša. Nakon što se svježa smola ukloni, ne zaboravite da nanesete zaštitni sloj voska, jer će trenje pri čišćenju sigurno oštetiti zaštitu boje.

Osušena smola

Kod osušene smole, proces je složeniji.

Preporučuje se da stavite toplu krpu na zahvaćeno područje kako biste omekšali smolu. Nakon nekoliko minuta, smola bi trebala postati mekša i lakše uklonjena toplom sapunicom. U slučaju da ova metoda ne uspije, možete upotrebiti sredstvo za uklanjanje smole, nanoseći ga na meku krpu i trljajući zahvaćeno područje. Važno je da nakon toga obrišete područje vlažnom krpom kako biste spriječili oštećenje boje.

U nekim slučajevima, uljni sprej može pomoći da se smola lakše ukloni, jer ulje prodire u pukotine i olakšava čišćenje. Neka sprej djeluje neko vrijeme, a zatim ponovite postupak i obrišite suvom krpom.

Ako sve druge metode ne uspjevaju, alkohol ili aceton mogu biti alternativa, ali budite oprezni jer mogu oštetiti boju. Nakon primjene ovih sredstava, obavezno isperite sa puno vode kako biste izbjegli trajna oštećenja.

Ponekad proizvodi koje svi imamo u kući, poput ulja ili masti, mogu biti vrlo efikasni. Ostavite ulje za kuvanje na zaprljanom području nekoliko sati, a zatim ga obrišite.

Čak i pena za brijanje može pomoći u rastvaranju smole u roku od 15 minuta. Nakon upotrebe bilo koje od ovih metoda, obavezno operite automobil i nanesite zaštitni vosak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana