Pad prodaje polovnih automobila u Srbiji, šta će biti sa cijenom

GS
Foto: arhiva

U prvom tromesječju ove godine prodato je oko 17 odsto manje polovnih automobila nego u istom periodu 2021, a tri odsto manje nego pretpandemijske 2019. godine.

Cijene polovnih automobila u Srbiji u prvom kvartalu ove godine više su za oko 20 procenata u odnosu na prvi kvartal prethodne godine, pokazale su prve analize podataka portala „Polovni automobili“.


„Prošle godine je započeo proces oporavka tržišta polovnih automobila od pandemije. Još uvijek je teško reći šta sve utiče na tržište. Uticaj pandemije je i dalje vidljiv, a vidi se u manjoj ponudi, smanjenoj proizvodnji novih automobila, što automatski utiče na rast cijena“, rekla je za Tanjug Romana Takov iz portala „Polovni automobili“.


Prema očekivanjima, situacija u Ukrajini imaće slične posledice, a to znači rast cijena novih i polovnih automobila zbog teškoća u nabavci delova i smanjene proizvodnje, kao i ponude.


Takov je dodala da još uvek nema precizne podatke o broju uvezenih polovnjaka.
Kako kaže, može se očekivati rast uvoza, jer je Ukrajina, kao jedan od najvećih uvoznika polovnih automobila iz Evrope, trenutno isključena s tržišta.
„Postoje očekivanja da će isključivanje Ukrajine iz nabavke otvoriti više prostora za naše tržište, što znači veću ponudu i pad cena. Po našem mišljenju, taj scenario je malo verovatan ili može doneti samo kratkoročne efekte od nekoliko meseci, zbog smanjenja broja novoproizvedenih automobila. Pre se može očekivati rast cena polovnih automobila“, ocenila je Takov.
Ona je iznela podatke „Polovnih automobila“ s kraja prošle godine, prema kojima su cene polovnih automobila porasle za 16 odsto u odnosu na 2020. godinu.


„Još analiziramo podatke sa našeg sajta za ovu godinu, ali prema prvim analizama cijene su u prvom kvartalu ove godine više za oko 20 procenata u odnosu na prvi kvartal prethodne“, navela je Takov.


Dodala je da su krajem 2021. najtraženija bila vozila s cijenom od 3.000 evra do 5.000 evra, zatim ona koja su koštala od 2.000 do 3.000 evra i na trećem mjestu po traženosti bili su automobili sa cijenom od 5.000 do 7.000 evra.


Takov je otkrila da činjenica da je dizel gorivo značajno skuplji od benzina i TNG-a nije uticalo na promjenu orijentacije vozača.
„Ne vidimo još uvijek efekte aktuelne situacija na tražnju. Još uvek naši vozači preferiraju dizel motore, koji čine 65 odsto prodatih polovnih automobila iz uvoza. Tridesetak odsto su benzinci, dok oni sa električnim i hibridnim pogonom čine manje od jedan odsto prodatih vozila“, rekla je Takov.


Automobili sa uređajem za TNG, dodaje, čine oko tri procenta prodatih vozila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana