Gume - vrste i namjena

B92
Gume - vrste i namjena

Gume su veoma važan deo automobila. One su jedan od ključnih faktora za bezbjednost na putu. Različiti tereni i putevi, zahtjevaju različite vrste guma.

Kada kupuju automobile, ljudi se žestoko premišljaju, traže savjete i noćima ne spavaju razmišljajući da li je baš taj auto dobar izbor. Nasuprot tome, većini kupovina guma ne predstavlja važan događaj. Izuzetak je mali broj onih entuzijasta koji znaju da postoje različiti tipovi guma. Ostali uglavnom samo kupuju i zamenjuju klasične gume.

Postoje različite vrste guma koje odgovaraju potrebama vozača i uslovima na putu.

Tupetype i tubeless gume

Hajde da najpre istaknemo razlike i prednosti pneumatika sa unutrašnjom (tubetype) i pneumatika bez unutrašnje gume (tubeless). Ove prve imaju unutrašnju gumu između spoljašnjeg pneumatika i felne, koja "drži" vazduh. Pneumatik sa unutrašnjom gumom osjetljiv je na oštećenja uslijed prekomjerne toplote zbog trenja između unutrašnje gume i zida spoljašnje gume. Zato je njihov vijek kraći.

Tupetype guma lako se probuši ako se ekser zabode u nju i rupa nastala u unutrašnjoj gumi brzo se širi, jer je napravljena od tankog materijala i pod stalnim je trenjem u kontaktu sa spoljašnjom gumom. To može dovesti do eksplodiranja unutrašnje gume pri velikoj brzini. Do oštećenja ove vrste pneumarika može doći i ako guma nije dobro postavljena.

Tubeless gume nemaju unutrašnju gumu i pružaju veću sigurnost u vožnji, jer pri eventualnom probijanju ne dolazi do naglog ispuštanja vazduha.

Vazduh se u tubeless gumama održava između gume i felne. Većina novih modela automobila ima ova gume, baš zbog navedene sigurnosti. Tubeless gume gube vazduh u slučaju uboda, ali se napravljena rupa ne povećava, pa je ispuštanje vazduha postepeno i traje mnogo duže.

Nedostatak unutrašnje gume smanjuje otpor pri rotaciji. Takođe, nedostatak unutrašnje gume poboljšava dinamičke sposobnosti, unapređuje upravljanje i ukupne performanse vozila.

Tubeless gume povećavaju efikasnost i ekonomičnost automobila.

Ljetnje gume

Ove gume se dizajnirane da pruže maksimalno prijanjanje pri velikim brzinama na suvom putu.

Mnogi sportski automobili imaju upravo ove gume koje poboljšavaju upravljanje. Mogu se koristiti preko cijele godine u krajevima gdje je toplo i retko pada kiša. Vozač bi sa ljetnjom gumom trebalo da bude oprezan, jer ako je dotrajala, ne možete se osloniti na nju na mokrim putevima.

Ekstremna verzija ove gume upotrebljava se u automobilskim trkama i naziva se "slick" odnosno "ćelava" ili glatka guma. Ona nema šare na gazećem sloju tako da guma obezbjeđuje maksimalni kontakt sa podlogom.

Zimske gume

Ove gume imaju veću gazeću površinu i imaju veće i izraženije šare od standardnih guma. Sve to je potrebno da bi se obezbjedilo maksimalno prianjanje na snijegu i bljuzgavici.

Kao što i im ime kaže, zimske gume dizajnirane su da se bore protiv hladnog vremena i snijega na putu. Zato će se, u slučaju da se duže koriste na vrućem i suvom putu, istrošiti veoma brzo.

Gume za sve sezone

Gume za sve sezone uglavnom proizvode premijum proizvođači guma, a na domaćem tržištu nisu u toj mjeri zastupljene kao ljetnje ili zimske.

Ove gume takođe mogu biti tubetype ili tubeless, a predstavljaju kompromis između upravljivosti i performansi automobila, što je zanemarljivo za većinu vozača u svakodnevnoj vožnji.

To je prosječan tip gume koja ima pristojne vozne karakteristike tokom svih godišnjih doba, bilo napolju suvo, mokro, hladno ili vrelo. Napravljene su od tvrđeg i otpornijeg materijala da bi im životni vijek bio duži, ali obično traju kraće jer tokom vožnje trpe ekstremne promjene temperature ljeti odnosno zimi.

Zbog pokušaja da pomire te ekstreme, cijene guma za sve sezone su obično više od guma iste dimenzije u ljetnjoj ili zimskoj varijanti.

Run flat gume

Dizajnirane su tako da kada se probuše omoguće vozaču da nastavi da vozi, ali smanjenom brzinom, uglavnom do 80 km/h.

U takvoj situaciji možete preći najviše od 100 do 200 km, u zavisnosti od vrste gume.

4×4 gume / Gume za sve terene

4×4 gume najčešće se montiraju na SUV vozila. Smjesa od koje je napravljena guma nije ni meka ni tvrda, već nešto između. Imaju veliki gazeći sloj da bi obezbjedile dobro prianjanje na pjeskovitim i blatnjavim terenima.

Bočni zidovi o 4×4 guma su kruti, tako da lako mogu da se nose sa neravnim površinama i rupama na putu.

Kada ih vozite na normalnim putevima, 4×4 gume veoma su bučne zbog propusta na gazećem sloju. Na takvim putevima se i brže troše, jer je preveliki pritisak gume na asfalt. Ako ih vozite na normalnim putevima, trošićete više goriva zbog dodatnog trenja između gume i puta.

4×4 gume dijele se na off-road, on-road i zimske.

Pročitajte kako se treba starati o gumama tokom ljetnjih mjeseci.

Pročitajte šta sve utiče na životni vijek gume.

Pročitajte tekst o trajnosti guma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana