Radivoj Korać peti Srbin u Kući slavnih

Agencije
Radivoj Korać peti Srbin u Kući slavnih

SPRINGFILD- Legenda srpske i jugoslovenske košarke Radivoj Korać primljen je u Kuću slavnih u Springfildu u „Generaciji 2022” u kategoriji internacionalaca, javili su srpski mediji.

Kako se navodi u saopštenju objavljenom na Tviter nalogu američke Kuće slavnih (HOF) , prijem će se obaviti na svečanosti 10. septembra.

U Kući slavnih u Springfildu od velikih srpskih košarkaških imena nalaze se Aleksandar Nikolić, Bora Stanković, Dražen Dalipagić i Vlade Divac.

Na listi internacionalnih kandidata su i Ranko Žeravica i Dušan Ivković, koji bi trebalo da budu izabrani u nekoj od sljedećih klasa.

Radivoj Korać postavio je temelje kasnijih višedecenijskih uspjeha jugoslovenske i srpske košarke, a postao je legenda svjetske košarke.

Bio je prvi sportista koji je sahranjen u Aleji velikana, a OKK Beograd je Žućkovu peticu zauvijek povukao iz upotrebe, što je prvi takav slučaj u evropskoj košarci.

Jedan od najboljih evropskih košarkaša svih vremena je član FIBA „Kuće slavnih”, višestruki najbolji strijelac evropskih i svjetskih prvenstava šezdesetih godina.

Rođen je 5. novembra 1938. u Somboru. Poznat je po igrama u OKK Beograd i u reprezentaciji. Proglašen je sportistom godine u Jugoslaviji 1960.

Počeo je da igra za BSK (OKK Beograd) sa 16 godina i igrao je krilnog centra sa visinom od 193 cm, a trener mu je bio Borislav Stanković.

Sa OKK Beogradom Korać je osvojio četiri prvenstva Jugoslavije. Bio je prvi strijelac i igrač Standarda iz Liježa, prvaka Belgije (1967/68), igrajući za Petrarku iz Padove, bio je prvi strijelac prvenstva Italije (592 poena na 22 utakmice).

Korać je kao igrač OKK Beograda nastupao na evropskim takmičenjima. Tri puta je proglašen za člana najboljeg evropskog tima. Na utakmici Kupa evropskih šampiona protiv Alvika iz Stokholma 1965. godine, Korać je postigao 99 poena (utakmica se završila rezultatom 155:57) i zamalo srušio rekord Vilta Čejmberlena koji je 2. marta 1962, na utakmici između Filadelfija Voriorsa i Njujork Niksa, postigao 100 poena.

Bio je najbolji strijelac prvenstva Jugoslavije sedam godina uzastopno, što je najviše u istoriji jugoslovenske košarke, sa prosjekom poena po utakmici od 32,7.

Za jugoslovenski nacionalni tim je debitovao 1958. Za reprezentaciju Jugoslavije je igrao na četiri Evropska prvenstva i na tri je bio prvi strijelac (Beograd 1961.-216, Vroclav 1963.-239, Moskva 1965.-195). Sa reprezentacijom je osvojio dvije srebrne medalje na Evropskim prvenstvima (1961, 1965), dvije na Svjetskim prvenstvima (1963, 1967) i Olimpijskim igrama 1968., kao i bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu 1963. Odigrao je ukupno 157 međunarodnih utakmica i postigao 3.153 poena, sa za tadašnje standarde visokim prosekom od 20,1 poena po utakmici.

Radivoj Korać je poginuo u 30. godini u saobraćajnoj nezgodi 2. juna 1969. kod sela Kamenice, 12 kilometara od Sarajeva, poslije utakmice između reprezentacije Jugoslavije i selekcija BiH.

FIBA je 1971, na prijedlog tadašnjeg generalnog sekretara Vilijama Džounsa, u Koraćevu čast pokrenula takmičenje Kup Radivoja Koraća, a košarkaške utakmice nisu odigravane 2. juna po odluci Košarkaškog saveza Jugoslavije.

Pehar koji se dodjeljivao pobjedniku ovog takmičenja nazvan je „Žućkova levica“. Ovo evropsko takmičenje je ugašeno 2002. a Košarkaški savez Srbije i Crne Gore je promijenio ime svog nacionalnog kupa u Kup Radivoja Koraća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana