Aleksandar Vojnović, fudbaler Borca: Bio je jedanaesterac

Dejan Kondić

BANjALUKA - Fudbaleri Borca savladali su u derbiju šestog kola Premijer lige BiH Željezničar u Novom Gradu rezultatom 2:1, a centralna figura najzanimljivijeg susreta ove runde šampionata bio je Borčev defanzivac Aleksandar Vojnović.

Najkonstantniji igrač “crveno-plavih” najprije je u 42. minutu pogodio mrežu “plavih” sa “Grbavice” za vođstvo od 2:0, a potom je napravio penal, kojim je “Željo” prepolovio prednost i došao u situaciju da, eventualno, osvoji bod. Gol Vojnovića, inače rođenog Novljanina, oduševio je domaću publiku. Sam Borčev defanzivac priznaje da mu je to jedan od dražih u karijeri, baš zato što ga je dao u tako važnom meču pred svojim sugrađanima.

- Bilo je veoma emotivno u tom momentu. Nadam se da će ih biti još. Ipak, najvažnije je da smo pobijedili u derbiju, jer smo stvarno bili bolji. Moram još jednom da pohvalim atmosferu, koja je bila odlična kao i svaki put na “Mlakvama”. Nadam se da će i u nastavku prvenstva biti tako - rekao je Vojnović.

Ponovo se kod igrača Borca u posljednjih dvadesetak minuta desio pad koncentracije, koji gosti iz Sarajeva nisu kaznili. Igran je 76. minut kada je defanzivac “crveno-plavih” mogao postati tragičar jer je skrivio jedanaesterac. Iskusni Semir Štilić osjetio je Vojnovićevu ruku na svom tijelu, iskoristio je kontakt i pao. To je bilo dovoljno da sudija Mirza Kazlagić pokaže na bijelu tačku. Vojnović priznaje da arbitar nije pogriješio u svojoj odluci.

- Pali smo malo, “Željo” je preuzeo inicijativu. To se moglo i očekivati jer su oni dobra ekipa. Što se tiče penala, bio je dovoljan kontakt da ga sudija svirne - priznao je Vojnović.

Borac već u petak dočekuje Leotar u meču sedmog prvenstvenog kola. Trebalo je da Banjalučani putuju u Hercegovinu, ali su na molbu Trebinjaca zamijenili domaćinstva, pa će se meč igrati na novogradskim “Mlakvama”. Vojnović smatra da je to dobro za njegov tim.

- Imaćemo u drugom dijelu tri uzastopna gostovanja, ali nam ova promjena dolazi u dobrom trenutku. Protiv Leotara treba da potvrdimo ova tri boda, sigurno je da smo favoriti u tom meču, ali to moramo pokazati i na terenu. Nadam se pobjedi - optimistično je zaključio Vojnović.

Borac će u predstojećim mečevima biti jači i za krilnog vezistu Alena Jurilja, dojučerašnjeg igrača Domžala koji je juče stigao u Platonovu ulicu.

4 gola: Kulenović (Sloga, Doboj),

3 gola: B. Vukoja (Široki Brijeg), Gasal (Željezničar), Nargalić (Tuzla siti), Štilić (Željezničar),

2 gola: Smajlagić, Mehidić, Kulibali (Tuzla siti), Mulahusejnović, Ahmetović, Ikić (Sarajevo), Santos (Željezničar), Milaković, Stevanović (Sloga, Doboj), Bilbija (Zrinjski), Vojnović, Meleg (Borac), Mehmedović (Sloboda), Haskić (Velež), Jakupović (Igman)...

****

BORAC               2 (2)

ŽELjEZNIČAR          1 (0)

Strijelci: 1:0 Vego (autogol) u 13, 2:0 Vojnović u 42, 2:1 Štilić iz penala u 77. minutu.

Stadion: “Mlakve” u Novom Gradu.

Gledalaca: 2.000.

Sudija: Mirza Kazlagić (Cazin) 6,5.

Žuti kartoni: Vojnović, Zakarić i Tatar (Borac), Hajdarević, Vego, Klarismario, Šehić i Beća (Željezničar).

Igrač utakmice: Aleksandar Vojnović (Borac) 7.

BORAC: Pavlović 7, Gajić 6,5, Vojnović 7, Lukić 6, Andrić 6,5, Spremo 6,5, Kulašin 6,5 (od 75. minuta Cvijanović -), Popara 6,5, Tatar 6,5 (od 90. minuta Subić -), Piščević 6,5, Zakarić 6,5 (od 69. minuta Begić -). Trener: Nenad Lalatović.

ŽELjEZNIČAR: Bender 5, Hajdarević 5,5 (od 84. minuta Beća -), Cocalić 5,5, Mekić 5 (od 46. minuta Amoa 6), Haračić 5 (od 46. minuta Beganović 5,5), Gasal 6, Štilić 6,5, Drina 5,5, Santos 6 (od 75. minuta Šehić -), Galić 6, Vego 5 (od 56. minuta Malić 5,5). Trener: Edis Mulalić.