Vještačka inteligencija: Ovo su najbolji evropski fudbaleri svih vremena

Tanjug
Vještačka inteligencija: Ovo su najbolji evropski fudbaleri svih vremena

LONDON - Britanski list Dejli mejl zatražio je od "ChatGPT" da sastavi najbolji evropski tim svih vremena od 11 igrača koji su igrali na najmanje jednom Evropskom prvenstvu, od prvog 1960. godine.

Međutim, četbot sa vještačkom inteligencijom kompanije Open AI nije imenovao nijednog britanskog igrača, čak ni na klupi za rezervne igrače, uprkos poznatim evropskim nastupima u prošlosti fudbalskih zvezda poput Vejna Runija, Alana Širera, Pola Gaskojna i Gereta Bejla.

Među zvijezdama "najboljeg tima Evrope" u formaciji 4-3-3 su njemačka legenda Franc Bekenbauer, Francuzi Tijeri Anri i Zinedin Zidan, kao i Kristijano Ronaldo, koji se smatra jednim od najvećih igrača svih vremena.  

Takođe,"ChatGPT" označio je Ikera Kasiljasa za jednog od najvećih golmana, koji je osvojio dva evropska trofeja Španijom – 2008. i 2012. godine. 

"ChatGPT" je naveo da je Kasiljas "poznat po svom mirnom držanju i taktičkoj oštroumnosti, kao i nevjerovatnim refleksima, vođstvu i ključnim odbranama" i da je vodio Španiju kroz "zlatnu eru".

Nijemac Filip Lam nikada nije osvojio EP, iako je 2008. osvojio srebrnu medalju pošto je Španija izašla kao pobjednik. 

Ali "ChatGPT" ga je nazvao „svestranim i doljednim igračem“ za svoju zemlju i "jednim od najboljih bekova u istoriji fudbala". 

Kao kapiten Njemačke na Euru 2012, postigao je spektakularan gol protiv Grčke u četvrtfinalu sa oko 23 metara.

Vraćajući se malo dalje u istoriju Evropskog prvenstva, "ChatGPT" je odabrao Franka Barezija za jednog od centralnih bekova, navodi Dejli mejl. 

Barezi je bio dio italijanskog tima na dva evropska prvenstva, 1980. i 1988. godine, iako zapravo nije igrao na takmičenju 1980.

Na oba ova turnira, Italijani su stigli do polufinala, samo što su pali na posljednjoj prepreci prije finala.  

Ipak, "ChatGPT" ga je nazvao "sastavnim dijelom odbrane Italije, koji je poznat po taktičkoj inteligenciji i vođstvu". 

Četbot je kao jednog od fudbalskih velikana svih vremena izdvojio i Nijemca Franca Bekenbauera, jedinog defanzivca u istoriji fudbala koji je dva puta osvojio prestižnu Zlatnu loptu. Poznat je po svojoj eleganciji, kontroli i odbrambenom umijeću u centralnoj odbrani. 

Upamćen je kao jedan od najvećih protivnika Engleske, posebno u  meču protiv Bobija Čarltona u finalu Svjetskog prvenstva 1966, prenosi britanski list.

Baš kao i njegov italijanski prethodnik Barezi, lijevi bek Paolo Maldini nikada nije osvojio titulu prvaka Evrope, ali "ChatGPT" je pozdravio njegovu "nevjerovatnu dugovječnost i dosljedne performanse".

Kao 19-godišnjak, Maldini je bio u reprezentaciji Italije za Evropsko prvenstvo 1988. u Zapadnoj Njemačkoj, ali je 12 godina kasnije bio kapiten svoje zemlje na Euru 2000. 

Italija je te godine stigla do finala, ali je tijesno poražena od šampiona Francuske, koja je postigla "zlatni gol" u 103. minutu i ​​pobijedila sa 2-1. 

Kao i golman Kasiljas, vezni fudbaler Ćavi Ernandes je bio dio iste španske ekipe koja je dominirala međunarodnim fudbalom prije nešto više od decenije. 

"ChatGPT" napominje da je "organizovao" vezni red Španije tokom trijumfa na Euru 2008. i Euru 2012. koji je "poznat po svojoj preciznosti i viziji u dodavanju". 

"Ćavi je bio ključan u veznom redu Španije, igrajući odlučujuću ulogu u njihovom stilu igre zasnovanom na posjedu lopte", dodao je četbot. 

Na Euru 2008. postigao je prvi gol u polufinalu Španije protiv Rusije i proglašen je za igrača turnira. 

Mišel Platini proglašen je zvijezdom Eura 1984, gdje je postigao nevjerovatnih devet golova da bi Francusku odveo do pobjede.

Bot je Platinija nazvao "jednom od najikoničnijih figura fudbala", poznatog po "njegovoj kreativnoj igri i sposobnosti da postigne gol sa sredine terena". 

Platini je tri puta zaredom osvojio Zlatnu loptu, a nakon penzionisanja bio je predsjednik UEFA između 2007. i 2015. godine. 

Dvije godine nakon pobjede na Svjetskom prvenstvu na domaćem terenu 1998. godine, Francuska je pobijedila sve osim jedne svoje utakmice na Euru 2000. kako bi obezbijedila slavu, a Zinedin Zidan je proglašen za igrača turnira, pošto je postigao dva gola, uključujući zlatni gol u polufinalu protiv Portugala. 

Međutim, svjetska reputacija Francuza doživjela je veliki pad 2006. kada je udario glavom italijanskog igrača Marka Materacija u finalu Svjetskog prvenstva, što je ujedno i Zidanov posljednji meč.  

Bez obzira na to, za četbot je Zidan i dalje slavan kao igrač zbog "vještine, ravnoteže i sposobnosti da kontroliše igru". 

Zajedno sa Lionelom Mesijem smatra se najvećim fudbalerom na svijetu danas, tako da ne čudi što ima mjesta za Portugalca Kristijana Ronalda na desnom krilu, navodi britanski list. 

"ChatGPT" tvrdi da je Ronaldo "poznat po golgeterskoj vještini i fizičkim atributima“ i dosljedno je nastupao na više turnira. 

Kao kapiten, doveo je Portugal do slave na Euru 2016. postigao je pet golova, uključujući jedan protiv Velsa u nezaboravnom polufinalu. 

Napadač Marko van Basten je odigrao ogromnu ulogu u osvajanju još uvijek jedinog velikog trofeja Holandije, na Euru 1988. 

Na tom turniru je postigao pet golova, uključujući i het-trik protiv Engleske u jednom od mečeva grupne faze na račun sjajnog Pitera Šiltona. 

Prema "ChatGPT"-u koji ga je stavio na poziciju centarfora, van Basten je bio poznat po svojoj eleganciji, tehničkoj vještini i preciznoj završnici i još uvijek se smatra "jednim od najvećih napadača u istoriji fudbala". 

Posljednji meč odigrao je 1993. godine, sa 28 godina, zbog povrede skočnog zgloba zbog koje je dvije godine kasnije najavio povlačenje. 

I dalje favorit u crvenoj zoni sjevernog Londona, veliki Tjeri Anri je "čuven po svojoj brzini, vještini i sposobnosti da postigne gol", navodi "ChatGPT", koji mu je dodelio poziciju lijevog krila.

Francuz je postigao tri gola na Euru 2000, uključujući tipično ležeran finiš protiv Danske u grupnoj fazi. 

UEFA ga je uvrstila u "tim turnira", zajedno sa još šest Francuza, uključujući Zidana, Fabijena Barteza i Patrika Vijeru. 

"Anri je bio plodan golgeter, poznat po svojoj preciznosti i smirenosti pred golom. Njegov doprinos fudbalu ostavio je neizbrisiv trag u sportu, a on nastavlja da utiče na igru kao stručnjak i trener", tvrdi četbot.

Nijedna konačna fudbalska postava nije potpuna bez menadžera, i nije iznenađenje što se "ChatGPT" odlučio za Španca Visentea del Boskea, piše britanski list.

On je uspio da pobijedi svoju zemlju na Euru 2012, nakon što je nastupio za Španiju kao igrač na Euru 1980 u Italiji. 

"Del Boske je zaslužan za održavanje harmonije tima i efektivnu integraciju novih igrača u već uspješan tim", tvrdi četbot.

Uz Helmuta Šena iz Njemačke, Del Boske je jedini menadžer koji je osvojio i Evropsko i Svjetsko prvenstvo. 

Sve u svemu, bot tvrdi da ovaj hipotetički tim iz snova ima "mješavinu igrača iz različitih epoha", od kojih svaki daje „značajan doprinos“ Evropskom  prvenstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana