Leotara spasava još samo teorija

D.P.

BANjALUKA - Fudbaleri Leotara izgubili su u 32. kolu Premijer lige na gostovanju u Mostaru od Zrinjskog sa 1:2 i pred odlučujućih 90 minuta nalaze se gotovo u bezizlaznoj situaciji.

Poveli su domaći pogotkom Nemanje Bilbije u 23. minutu. U 56. minutu Hrvoje Barišić je nesmotrenpo zatresao mrežu za 1:1, ali radost Trebinjaca trajala je samo do 72. minuta kada je Mario Ćuže pogodio za 2:1.

Poslije ovog poraza tim sa „Polica“ je gotovo u beizlaznoj situaciji. Ako i zabilježi pobjedu nad Širokim Brijegom u posljednjem kolu neće sam odlučivati o svojoj sudbini, a ono što je najgore od ekipa, koje se bore za opstanak ima samo bolji međusobni skor u duelima sa Tuzla sitijem.

Sloga se hrabro borila na „Pecari“, čak u nekoliko navrata i ozbiljno zaprijetila Širokom Brijegu, ali je domaćin pogotkom Marijana Ćavara u 39. minutu došao do tri boda koja ga ostavljaju u trci za posljednje četvrto mjesto na evropskoj sceni.

S druge strane Dobojlije i dalje sudbinu drže u svojim rukama, jer će u slučaju pobjede u posljednjem kolu na „Lukama“ protib Borca i naredne sezone biti premijerligaši. U zavisnosti od ostalih rezultata u tih posljednjih 90 minuta možda im bude dovoljan i bod.

Meč na Gradskom stadionu u Banjaluci nije dobro počeo za domaćina, jer je Sloboda već devetom minutu sjajnim šutem Kenana Delića sa nekih 30 metara povela sa 1:0.

U nastavku prvog dijela gosti su prijetili iz brzih kontranapada, a domaći su počeli sve više da stežu obruč oko gola Tuzlaka. „Crveno-plavi“ su do izjednačenja došli u 35. minutu kada je glavom svoj prvenac u dresu Banjalučana postigao Darko Lazić poslije asistencije Benjamina Tatara.

Borac je do putpunog preokreta došao u 56. minutu, kada je kontru istrčao Momčilo Mrkaić, idealno uposlio Jakova Blagaića, koji je pogodio pravo mjesto.

U 73. minutu uporni Tuzlaci su došli do izjednačenja, da bi samo minutu kasnije „rezervista“ Borca Enver Kulašin donio novu prednostu Borcu.

Banjalučani su ovom pobjedom osigurali drugo mjesto na kraju prvenstva i nastup n a evropskoj sceni započeće od drugog kola Lige konferencija.

Rezultati i strijelci 32. kola: Igman – Tuzla siti 0:1 (Hadžić 4), Zrinjski – Leotar 2:1 (Bilbija 23, Ćuže 72 – Barišić 56. autogol), Široki Brijeg – Sloga 1:0 (Ćavar 39), Borac – Sloboda 3:2 (Lazić 35, Blagaić 56, Kulašin 74 - Delić 9, Alić 73), Željezničar – Posušje 3:0 (Hodžić 84, Štilić 88. penal, Amoa 90+3), Velež – Sarajevo 3:5 (Anđušić 3, Haskić 74, Sijamija 87. penal – Varešanović 10, Ziljkić 23, De Oliveira 57, 75, 84).

Parovi 33. kola, koje se igra u nedjelju, 28 maja od 17 časova: SARAJEVO; Sarajevo – Igman, POSUŠJE: Posušje – Velež, TUZLA: Sloboda – Željezničar, DOBOJ: Sloga – Borac, TREBINjE: Leotar – Široki Brijeg, SREBRENIK: Tuzla siti – Zrinjski.