Iz Srpske traže šansu za Evropu
BANjALUKA - U vremenu kada sve veći broj klubova, pogotovo u nižim rangovima takmičenja muku muči da sezonu završi na pozitivnoj nuli u finansijskom smislu postaje sve uočljivije da u malim fudbalskim sredinama nastupa sve veći broj igrača iz inostranstva, ne računajući tu fudbalere iz zemalja sa prostora bivše Jugoslavije.
Naime, još od početka prošle sezone Fudbalski savez BiH, ali i Fudbalski savez Republike Srpske donijeli su odluku po kojoj se igrači, koji imaju pasoše država koje su nastale raspadom SFRJ, ne smatraju stranim fudbalerima.
I pored njih, kojih ima veoma mnogo, u dvije druge lige Republike Srpske, grupa Zapad i grupa Istok, koje broje ukupno 33 kluba u ovom trenutku se nalazi 15 stranih fudbalera, od kojih je već 13 nastupalo ove sezone. Mnogima je nejasno na koji način i na čiju su preporuku došli u drugoligaške klubove, ali čini se da taj trend sve više uzima maha i ide uzlaznom putanjom.
Tako ćemo u zapisniku Poleta 1926 iz Broda naći trojicu Kolumbijaca Valensiju Johana Sebastijana Pamplonu, Kampaza Džona Sebastijana Palasioas i Moskveru Žuana Kamila Ariasa, u dobojskom Željezničaru Amerikanca Amadea Čapru Tejta, dok boje Brda iz Hambarina brane Brazilci Santos da Silva Kaua Santana i Edson Žunio Alveš (Brazil), ali i Amerikanac Čigozi Okori. Za banjalučki Naprijed prve minute ubilježili su Brazilci Vitor Enrike Trevisan i Rodrigez Žulio Rafael Freitas, kao i Japanac Aoki Kotaro. I Crni vrh iz Jaružana se pohvalio da su njegovi članovi dvojica stanovnika Zemlje izlazećeg sunca Erumu Kuma i Šunto Vatanabe. I dok u grupi Zapad u čak pet klubova među igračima ima i inostranih fudbalera u grupi Istok to je slučaj sa samo dva tima. Dres Zadrugara nose Kolumbijac Valensija Serhio Andres Pamplona i Peruanac Rodrigez Enrike Raez, koji ima i zapažen golgeterski učinak, dok je član Mladosti iz Gacka Park Jong Min iz Južne Koreje.
Ta četvorica Kolumbijaca, četvorica Brazilaca, tri Japanca, dva Amerikanca i po jedan Peruanac i Južnokorejanac u Srpsku su došli preko manje poznatih fudbalskim agencija, a interesantno je da većina klubova za njih nema baš prevelika novčana izdvajanja, osim što bi trebalo da im obezbijede smještaj i hranu.
- Riječ je o mladim ljudima, koji su se uglavnom u potrazi za boljim životom, ali napretkom u karijeri našli u ovim krajevima. Većina od njih je izuzetno disciplinovana, korektni su igrači, ali realno su male šanse da naprave neki znatno veći iskorak na fudbalskoj sceni. Moramo im obezbijediti smještaj i hranu, a za sve ostalo brinu njihovi menadžeri. Kolika su im mjesečna primanja stvarno ne znam, ali sigurno nisu velika, jer se ponašaju prilično skromno - izjavio je sredinom prošle sezone sportski direktor Sloge iz Trna Milenko Petrović u čijim su redovima tada nastupala trojica Brazilaca Ivo Mendeš da Silva, Souza Oliveira Rikardo i Da Silva Lakerda Brajan Kevin.
I dok su prva dvojica odskočila kvalitetom i drugoligaški rang zamijenili prvoligaškim (Da Silva igra za Laktaše, a Rikardo za Slobodu iz Novog Grada) nije poznato gdje je po okončanju prošle sezone fudbalski put nastavio Kevin.
Teško je u ovom trenutku reći da li će dolazak tih neafirmisanih stranaca donijeti napredak u kvalitetu fudbala u nižim rangovima takmičenja, ali je jasno da mnogi njihovo igranje vide kao onemogućavanje mladih igrača, poniklih u tim drugoligaškim klubovima da se dokažu i da izbiju u prvi plan.
- Nisam protiv toga da na naše prostore dolaze igrači iz inostranstva, ali je bitno da to bude na pravi način. Prilika je to da se upoznamo i sa drugim kulturama, običajima i jezicima, ali i da možda svi zajedno naučimo nešto novo. Ostaje pitanje da li se sa tim mladićima manipuliše i šta kasnije bude sa onima, koji ne ostvare kakvu-takvu karijeru. Najvažnije je da ti koji dođu da igraju posjeduju određeni kvalitet i da on poslije bude ispravno usmjeravan, a njihov dolazak samo može donijeti zdraviju konkurenciju u ekipama - naglasio je šef stručnog štaba BSK-a Branislav Krunić, koji je fudbalsku karijeru dugi niz godina gradio u inostranstvu.
Kao pozitivan primjer naveo je banjalučki Borac, iako se on takmiči u najvišem rangu fudbala u BiH.
- Najbolje se vidjelo prethodnih sezona, a pogotovo u ovoj šta znači za klub i ekipu dolazak kvalitetnih stranaca. Naveo bih kao primjer štoperski par Jurih Karolina i Bart Majers, koji su u ovom trenutku sigurno bez premca u Premijer ligi - dodao je Krunić.
Japanci
Dvojica Japanaca iz Crnog vrha Erumu Kuma i Šunto Vatanabe, kao i njihov zemljak Aoki Kotaro, koji igra za Naprijed u ove krajeve su došli na preporuku Kimitošija Nogave. Riječ je o bivšem profesionalnom igraču iz Japana, koji je po završetku karijere osnovao prestižnu fudbalsku akademiju u svojoj zemlji. Ima odličnu saradnju sa klubovima u Evropi i svijetu, a sva tri pomenuta igrača prije dolaska u Republiku Srpsku bila su po klubovim u Španiji. U njima nisu uspjeli da se nametnu pa su došli na drugoligaške terene da se dokažu, ali i da u što skorije vrijeme zaigraju na prvoligaškoj sceni, možda i u Premijer ligi. Juče su imali i međusobni duel.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.