Kosta odbranama obrisao suze Ronaldu

D.D.

FRANKFURT -Portugalija je nakon drame izborila plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Nakon 120 minuta igre u kojima nije bilo golova, odluka je pala nakon penala u kojima su uspjeli da izbace veoma organizovanu i borbenu Sloveniju sa 3:0. Junak je bio golman Diogo Kosta koji je odbranio tri penala i to udarce Josipa Iličića, Jure Balkoveca i Benjamina Verbiča. Na drugoj strani pogodili su Ronaldo , Fernandeš i Silva za plasman u četvrtfinale.

Portugalija je od starta krenula veoma ofanzivno, dok se Slovenija veoma organizovano branila. Bila je ekipa Matjaža Keka u niskom bloku, gdje su smanjili prostor rivalu i čekali svoje šanse da zaprijete iz kontanapada.

Prijetili su Portugalci preko Kristijana Ronalda i Brune Fernandeša koji su zakasnili na dva odlična ubacivanja. U odbrani je veliki posao radio Vanja Drkušić koji je imao dvije dobre intervencije a zatim je na mjestu bio i golman Jan Oblak.

U finišu prvog dijela Slovenija je pokazala da itekako može biti opasna. Ipak, udarci Benjamina Šeška i Andraža Šporara nisu predstavljali veliku opasnost.

Drugi dio je počeo još jačim pritiskom Portugalije koja nije uspjevala da pronađe ključ za odbranu rivala. Slovenija je u 61. minutu izvela sjajnu kontru a Pepe je u posljednji čas stigao da omete Šeška koji je uputio loš udarac.

Portugalija je imala sjajnu šansu u 89.minutu. Izveli su sjajnu kontru a Kristijano Ronaldo je šutirao pravo u Oblaka koji je zaustavio njegov udarac. Tako su ekipe ušle u produžetke.

U njemu je sudija Danijele Orsato svirao sumnjiv penal za Portugaliju nakon kontakta Dioga Žote i Vanje Drkušića. Ipak Jan Oblak je odbranio udarac Kristijana Ronalda. Legendarni as se slomio nakon toga i zaplakao zbog promašenog penala.

Protivnik u četvrtfinalu biće ekipa Francuske.

U 115. minutu Slovenija je imala najbolju šansu da riješi osminu finala. Pepe je pogriješio, Benjamin Šeško je izašao sam pred Kostu i nije uspio da ga savlada. Meč je završen 0:0, pa je odluka o četvrtfinalisti pala nakon penala.