Zašto je Tesla bog nauke?

Tanjug
Zašto je Tesla bog nauke?

Kao što je potrebno mnogo više od dobre muzike da biste postali rok bog, tako je potrebno mnogo više od inovativnih otkrića i nevjerovatnih mašina da biste postali naučni bog a Nikola Tesla je svojom ekscentričnošću, vizijom i voljom da pati za nauku bio upravo takav, piše sajt "How Stuff Works".

Sajt posvećen objašnjavanju funkcionisanja izuma i tehnologije, sastavio je listu od 10 razloga zbog kojih je Tesla, rođen na današnji dan 1856. godine, "bog nauke".

10. Uočio je potencijal
U vrijeme kada su se poslovna carstva gradila na temelju jedne ili dvije dobre odluke a dolar bio svemoćan, Tesla je uvijek bio fokusiran na svoj rad. Njegovi izumi bili su ispred svog vremena i nepojmivi njegovim savremenicima ali je on kao siromašan naučnik boreći se za novčana sredstva kako bi ostvario svoje ideje, zaboravio da patentira mnoga svoja genijalna otkrića.

9. Bio je vizionar i sanjao je velike snove
Nakon što je njegova naizmenična struja "pobjedila" Edisonovu jednosmernu 1893. Tesla je dobio priliku da ostvari dječački san i iskoristi snagu Nijagarinih vodopada.
Iako su mnogi sumnjali u njegovu zamisao, Tesla je 1896. snagom vodopada osvijetlio Bafalo a nekoliko godina kasnije i Njujork. Sanjao je o prenošenju energije preko čitave planete pa samim tim i prenošenju informacija.
8. "Zrak smrti" (Death Ray)
Uoči Drugog svjetskog rata, Tesla je predstavio ideju takozvanog "mirovnog zraka" koji bi zauvijek zaustavio ratove. Zamislio je antiratni uređaj, neku vrstu Kineskog zida koji bi čuvao granice. Novine (Njujork tajms) su to predstavile drugačije - "Tesla, 78, otkriva zrak smrti". Za života nije uspio da predstavi funkcionalni model.
7. "Nedostajalo mu je nekoliko dasaka u glavi" - navodi sajt jedan od razloga zbog kojih je Tesla "bog". Ćudljivost je karakteristika genija a Tesli nije nedostajala. Neki tvrde da je on svoje izume konstruisao isključivo u glavi za razliku od njegovog protivnika Edisona koji ih je ispitivao, isprobavao i pravio prototipove.
Sam Tesla je tvrdio da mu ideje ulaze u glavu putem zaslijepljujućih bljeskova, a patio je i od audio i vizuelnih halucinacija, bio je hipersenzibilan na vibracije i jaku svjetlost, bio je opsednut brojem tri i strahovao je od okruglih predmeta poput ženskih bisernih ogrlica.
U svojoj hotelskoj sobi držao je golubove a kada mu je jedan kolega pokazao neprokuvanu vodu pod mikroskopom do kraja života jeo je samo kuvanu hranu. Iako su mnogi vjerovali da je veliki naučnik imao psihičkih problema, njegove "bubice" mu nisu smetale u društvenom životu budući da su ga novinari i prijatelji opisivali kao šarmantnog, skromnog i elokventnog čovjeka.
6. Mjerna jedinica nazvana je po njemu
Mjerna jedinica magnetne indukcije je "tesla" a to je čast koju ne dobija baš svako, piše sajt.
5. Bio je plodan naučnik
Tokom svoje duge karijere, Tesla je registrovao 11 američkih patenata i oko 300 svjetskih. Razvio je neka od prvih neonskih svjetala, kao i fluorescentna svjetla, i izumio je vozila koja se kontrolišu putem radija.
4. Podario nam je radio
Radio je rezultat brojnih istraživanja i inovacija ali je Tesla razvio njegovu osnovnu tehnologiju. Dvije godine prije Markonijevih eksperimenata sa ovom tehnologijom, Tesla je držao predavanje na temu bežičnog prenošenja energije a 1894. sastavio je i malu, prenosnu radio stanicu. Maksvel je razvio teoriju elektromagnetskih talasa, Herc je otkrio kako ih prenositi, ali bez Teslinog zavoja i drugih izuma ne bi bilo radija.
3. Tajne laboratorije
Poput svih "ludih" naučnika, Tesla je imao dvije tajne laboratorije. Jednu je 1899. sagradio u Kolorado Springsu kako bi se bavio misterijama visoke voltaže i visokofrekvencijskog elektriciteta. Druga, Vardenklif, bila je bliža njegovom domu na Menhetnu. Tamo mu je na raspolaganju bio toranj visok 57 metara i težak 45 tona postavljen iznad 36 metara dubokog bunara, a 16 gvozdenih cijevi bilo je zabodeno 90 metara u zemlju. Ovom "mašinom" Tesla je planirao da emituje struju kroz Zemlju "kako bi cijela kugla podrhtavala".
2. Bio je tragična figura
Tesla se borio protiv bogatijih protivnika sa boljim vezama. Edison je izbrisao njegovo ime i preuzeo slavu vezanu za struju a Markoni ga je pretekao na radio tržištu. Ljubav prema nauci košala ga je slave, bogatstva, zdravlja. Kada je J.P. Morgan prestao da finansira njegov Vardenklig, Tesla je, kako kažu, doživio nervni slom.
1. Svijetu je podario struju.
Teslin sistem naizmjenične struje pokreće svjetsku industriju i osvjetljava naše domove dok se Edisonov sistem koristi uglavnom u baterijama. Njegovi izumi omogućili su prenos energije, a Tesla je uvidio i značaj i potencijal tuđih izuma pa je otkrio potencijal Faradejevog transformatora i generatora i na taj način "upregnuo elektricitet" da obavlja poslove umjesto nas, piše sajt.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana