U srcu evropskog vinarstva

Milivoje BEŠTIĆ
U srcu evropskog vinarstva

DVADESET pet članova Udruženja vinogradara i vinara istočne Hercegovine i isto toliko njihovih kolega iz zapadne Hercegovine (Ljubuški, Čitluk, Međugorje, Mostar) boravili su je na studijskom putovanju u Francuskoj, gdje su stekli nova znanja i dragocjena iskustva u Bordou - srcu, ne samo francuskog, nego i evropskog vinarstva.

- Bordo ima čak 12.000 registrovanih vinara, a godišnji prihod od vina je četiri puta veći nego prihod bivše Jugoslavije od turizma i bilo je zaista nezaboravno doživjeti grad i pokrajinu koja živi od vina - ističe trebinjski vinogradar i vinar i jedan od učesnika ovog putovanja Ranko Petijević.

On ističe da je poseban doživljaj posjeta podrumu sa 5.360 barik-buradi, jednom od najvećih vinskih podruma u Evropi.

- Vinogradarstvo u Francuskoj organizovano je po principu zadruga i dok jedni samo proizvode, drugi su trgovci i prodavci čuvenih francuskih vina - naglašava Petijević, podsjećajući da berba počinje kada ministarstvo odredi i da je tačno propisano koja vinska sorta se sadi, koja količina, procenat sladora.

Samo zadruga u gradiću Sant Milion, kako kaže, proizvodi 26 miliona litara vina svake godine!

Petijević dodaje da je na čokotima u Bordou primijetio mahovinu, što znači da je velika vlažnost i manji slador nego na jugu Hercegovine i da su se i ovog puta uvjerili da je ovo podneblje bogomdano za autohtone hercegovačke sorte i proizvodnju vina vrhunskog kvaliteta.

I pored činjenice da su posjetili naj-vinsku regiju Francuske, vidjeli najveće bačve, probali najskuplja vina od 300 evra, hercegovački proizvođači vina kažu da je razlika u kvalitetu vina velika.

- U Hercegovini su vina punija, izražene gustoće i pitkosti, a kod Francuza su više izražene vještačke arome i moderna vina, koja imaju jak imidž i još jaču cijenu. Francuski vinari moraju dosta da se trude da nađu pravi odnos kiselina i šećera, i to postižu sadnjom i kombinovanjem različitih sorti, a kod nas je to dalo podneblje, mikro-klima i spoj sunca, kamena i vode - vele učesnici ovog studijskog putovanja.

Prema riječima Jove Runjevca, vinogradara iz Petrovog polja kod Trebinja, i ovu edukaciju omogućilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, preko Jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata i iz programa Svjetske banke za BiH.

- Ovo je četvrto studijsko putovanje hercegovačkih proizvođača vina, nakon što smo posjetili hrvatski dio, Italiju i Mađarsku - precizira Runjevac.

Inače, u Udruženju vinogradara i vinara istočne Hercegovine, sa sjedištem u Trebinju, napominju da je posljednjih godina sve više novih zasada vinograda u okolini Trebinja i da je vinogradarska proizvodnja u zamahu, naročito "žilavke" i "vranca", kao autohtonih sorti ovog podneblja.

Podrumi Vukoje i Vinarija manastira Tvrdoš, ali i 20-ak drugih registrovanih vinarija na području Trebinja, stvorili su prepoznatljiv imidž juga Hercegovine - kao izuzetne vinorodne regije, pa vinski turizam, ubijeđeni su, može postati jedan od glavnih pokretača ruralnog turizma na ovim prostorima.

                      Barik-bačve

Barik-bačve od francuskog hrasta proizvode se u mnogim manjim fabrikama. One su kapaciteta 225 litara i u njima vino može da odleži samo jednu sezonu, a koštaju 500 evra u Francuskoj.

Kod nas u Trebinju, do sada, vino odležava u ovim specijalnim buradima jedino u podrumima Vukoje, Anđelić i Tvrdoš, a cijena barik-bačvi na našem tržištu je 700 evra - kaže Ranko Petijević, dodajući da vina koja odležavaju u barik-hrastovini imaju posebnu aromu i najskuplja su na francuskom tržištu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Hrvati najavili snijeg
Hrvati najavili snijeg
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana