Svjetlost i boja drevne Vizantije

Vesna JEVTIĆ
Svjetlost i boja drevne Vizantije

Akademski slikar Miladin Lukić, nedavno je u Bijeljini otvorio samostalnu izložbu slika pod nazivom "Viza za Vizantiju". Na petnaestoj samostalnoj izložbi, priređenoj u kafe-galeriji "Art", Lukić se publici predstavio sa 13 novijih radova koji su temom i koloritom povezani u jedinstvenu asocijativnu kompoziciju.

Umjetnik ističe da je Vizantija jedna od njegovih stalnih inspiracija, prvenstveno zbog toga jer se radi o istorijskom nasljeđu koje svako od nas nosi u sebi.

- To je često nešto čega ni sam nisam svjestan. Vizantija je područje koje nije mnogo obrađivano u toku mog školovanja i nešto što sam, čitajući neke strane autore koji su pisali o Vizantiji, poželio da upoznam. Dikanž, komornik jednog od francuskih kraljeva, je divno pisao o Vizantiji. Spoznajući to vrijeme i prostor, shvatio sam da je to bila snažna država koja je dugo trajala zasnovana na antičkim vrijednostima stare Grčke i pravoslavnoj vjeri - kaže Miladin Lukić.

Kultura našeg naroda je, priča, poprimila vizantijsku refleksiju u svakom smislu, pa naravno i vizuelno. "Kroz istoriju su u Srbiju dovođeni graditelji i slikari iz Carigrada koji su svoje radove ostavili kao zavještanje koje i danas može da posvjedoči o vizuelnom nasljeđu Vizantije ".

Na taj način i Lukićeve slike iz novijeg ciklusa govore, svojim jezikom , o tom lijepom vremenu, o toj državi u kojoj se sve znalo i šta je čije i šta je kome činiti.

- Čovjek se tokom života mijenja, mijenjajući i svoj odnos prema svijetu koji ga okružuje. Ja bih danas svoje radove mogao svrstati u tri osnovna ciklusa od kojih je prvi bio "Zapis o konstantnom i promjenljivom" , drugi "Odavde do svjetlosti" i treći sadašnji "Vizantijski zapisi" - kaže Lukić.

Većina njegovih slika iz ovog ciklusa predstavlja pejzaže iz mašte, stare gradove, mostove i tvrđave. Tvrđave koje se pojavljuju na skoro svakoj slici, bilo da dominiraju ili da su samo nagoviještene, možda podsvjesno predstavljaju odbranu sopstvenog duhovnog prostora.

Spirala koja se na ovim slikama pojavljuje u fragmentima, kako kaže autor, simbolizuje vrijeme i prostor koji su beskrajni i kao takvi teško shvatljivi čovjeku.

- Spirala kao motiv i simbol česta je kod slikara. Moj profesor i jedan od naših najvećih slikara Branko Miljuš je o tome govorio kao o zagonetnoj spirali puža. Kod mene se na slikama spirala javlja fragmentarno. kao simbol odmotavanja vremena i prostora - govori Lukić.

Za razliku od velikog broja slikara koji se radeći motive iz prošlosti često odlučuju za mračne boje, Lukić, kao izrazito dobar kolorista, svoje slike izrađuje u veoma bogatom spektru boje.

- Ponekad je, da bi se naslikala svjetlost, neophodno naslikati tamu kao kontrast. Veliko je umijeće slikati svjetlost bez tog kontrasta. Mislim da je suviše mraka u životu i da slikari trebaju na svojim platnima dočarati više svjetlosti. Svjetlost je nešto što je istina Božija, jedan od principa Svetoga duha. Svi treba da se borimo za svjetlost i to najbolje znaju oni koji su prinuđeni da provedu neko vrijeme bez svjetlosti, posebno dnevne svjetlosti. Ne samo u tom praktičnom smislu, već i metafizički, svjetlost je raj i zato valjda svi težimo svjetlosti .

Život i stvaralaštvo

 Miladin Lukić je rođen u Priboju na Majevici. Akademiju likovnih umjetnosti završio je 1980. godine u Sarajevu u klasi profesora Borislava Aleksića i Ljubomira Perčinlića, a postdiplomske studije u Beogradu u klasi Branka Miljuša. Vanredni je profesor Pedagoškog fakulteta u Bijeljini. Član je Udruženja likovnih i primijenjenih umjetnika Republike Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Hrvati najavili snijeg
Hrvati najavili snijeg
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana