Ovo je jedna od najbizarnijih priča u istoriji čovječanstva: Umjesto djece, žena rađala zečeve

Agencije
Ovo je jedna od najbizarnijih priča u istoriji čovječanstva: Umjesto djece, žena rađala zečeve

Meri Toft (1701-1763) iz gradića Godalminga iz Velike Britanije sigurno je jedna od najčudnijih žena koje su hodale ovom planetom. Ona je 1726. godine zatrudnila, a rodila je zečića.

"Iz Godalminga nam dolazi nevjerovatna priča. Nesrećna mještanka rodila je prošlog mjeseca zečića, a njen porod na svet je donio Džon Hauard, eminentni ljekar, uz pomoć babice. Žena je na svet donijela stvorenje nalik zecu, ali njegovo srce i pluća rasli su van tijela. Žena je rodila zeca i 14 dana kasnije, nekoliko dana kasnije rodila je još četiri zeca! Isto se desilo i u petak, subotu, nedjelju - svakog dana po jednog zeca. Sav porod pomro joj je čim ga je donijela na svijet", izvještavao je list Mists Nedeljni žurnal 19. novembra 1726. godine.


Meri je u vrijeme porođaja imala 25 godina. Bila je nepismena služavka, udata za mladog kalfu krojača, sa kojim je već izrodila troje djece. Ona je bila trudna, ali je zbog svog materijalnog položaja morala da radi teške fizičke poslove, zbog čega je pobacila. Tog dana kada je pobacila radila je u polju i tvrdila je da je vidjela zeca čiji ju je izgled veoma uznemirio.

Pobacila je početkom avgusta nekoliko komada tkiva, za koje je tvrdila da su bili veliki poput njene ruke. Njen "porođaj" uslijedio je 27. septembra, kada je iz nje izašlo nekoliko dijelova životinja. U "porođaju" joj je pomagala komšinica, koja je, zapanjena onim što je vidjela, to pokazala prvo majci djevojke Ani Toft, koja je bila babica, a Ana je to prosljedila tadašnjem vrlo poznatom hirurgu Džonu Hauardu. Hauard je tu vijest primio kao običnu budalaštinu. Ipak, na usrdne molbe Ane Toft, pristao je da sutradan obiđe njenu ćerku. Detaljno ju je pregledao i nije našao ništa čudno.

U narednim danima, Meri je prošla kroz još par "porođaja", a vijest je počela da se širi. Zaintrigirani Hauard ju je ponovo posjetio, i prema njegovom izvještaju, Meri je 9. novembra "rodila" tri mačje šape, jednu šapu zeca, utrobu jedne mačke, a u utrobi je nađena jegulja. U narednim danima, Meri je "rodila" još dijelova zečeva.
Priča je došla i do samog kralja Džordža I (1660–1727), koji je poslao svog izaslanika Henrija Davenanta. U međuvremenu, i Hauard je povjerovao u Merinu priču, i preselio ju je kod sebe, nudeći svim "nevjernicima" da prisustvuju nekom porođaju i sami se uvjere u bizarnu priču. Davenant je, po naredbi kralja, bio u redovnom kontaktu s Hauardom kako bi se raspitivao o stanju Meri Toft. Toliko je interesovanje na dvoru vladalo povodom tog slučaja da je 15. novembra kralj poslao svog ljekara, Natanijela Anrea, rodom iz Švajcarske, i Samjuela Molinea, svog sekretara, kako bi se i oni uvjerili u ovu priču.

Kraljevi izaslanici nisu bili razočarani. Prisustvovali su Merinom rađanju torzoa zeca. Natanijel, dvorski ljekar, bio je riješen da proveri da li je zec i dalje živ. Potopio mu je pluća u vodu i ispostavilo se da plutaju! Anre i Moline su se vratili na dvor fascinirani.

Kralj je odmah za njima poslao svog ličnog hirurga, Cirijakusa Ahlera. On je posjetio Meri 20. novembra i zaključio da žena nema fizičke simptome trudnoće. Takođe je posumnjao da je sve laž jer je Meri stalno držala koljena priljubljena, kao da se boji da će nešto ispasti iz nje. Sumnjivo mu je bilo i Hauardovo ponašanje, jer mu nije dozvoljavao da i sam pomogne pri porođaju. Ipak, uvjerio ih je da potpuno vjeruje u njihovu priču, a zatim se sa dijelovima zeca vratio u svoju laboratoriju. Tamo je utvrdio da su dijelovi zečeva sječeni instrumentima, a među njima je našao i travu. Odmah je obavijestio kralja da je u pitanju prevara.

Hauard je, očito, osjetio da se nešto sprema, pošto je Ahleru poslao pismo u kome traži da mu vrati dijelove zeca. Kralj je bio toliko fasciniran pričom da u prvi mah nije mogao da povjeruje da nije stvarna, te je ponovo poslao Anrea do Meri. Tamo je Anre saznao da je Meri opet rodila par zečeva, ali da je sada u strašnim bolovima. Konkretno, tvrdila je da je stalno boli desna strana stomaka. Uzbuđen, kralj je naredio Anreu da Meri dovede u London kako bi joj pružio najbolju moguću njegu. U Londonu ju je dočekao Ričard Meningem, slavni ljekar kome je dodijeljena i titula viteza! On je utvrdio da joj je desna strana abdomena blago uvećana. U njegovim rukama, Meri je ponovo imala porođaj - ovog puta rodila je bešiku divlje svinje. Meningenu je cijela stvar bila sumnjiva jer je bešika smrdjela na urin, ali nije dao nikakav zvaničan komentar. Nedjelje su prolazile, a priča se naduvavala, i postala glavna tema cijele zemlje.

Cio balon laži pukao je 4. decembra.

Političar Tomas Onslou pokrenuo je istragu na svoju ruku i utvrdio da Merin muž, Džošua, već mjesecima naveliko kupuje zečeve. Pritisnuo je Hauarda, koji je na sudu priznao da ga je Merina sestra podmitila da učestvuje u prevari. Meri je uhapšena, ali je odbacila optužbe za prevaru, a njena sestra govorila je da su zečeve nabavljali samo za ishranu.

Dugo je trajalo to poricanje, a onda je Meningem izgubio strpljenje i zapretio Meri da će nad njom izvesti stravičnu operaciju. Napokon je Meri Toft priznala sve. Nakon pobačaja, dok joj je grlić materice još bio proširen, ubacila je u matericu dijelove mačke i glavu zeca. I priča o zecu koji ju je toliko uzbudio da je pobacila bila je izmišljena. Okrivila je sve redom - od majke do komšinice, da su je nagovorile na tu laž.

Ništa joj nije pomoglo, osuđena je za obmanjivanje i završila je u zatvoru, a mnogo je uglednih ljekara zauvijek izgubilo mukom stečeni ugled, prenosi Dnevno.rs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana