Nakon Solunskog fronta odlučeno da se tu sahrane vojnici: Ko su čuvari groblja Zejtinlik u Solunu?

GS
Foto: Nacionalna Geografija

SOLUN - Uloga čuvara groblja Zejtinlik u Solunu, prenosila se sa oca na sina - kroz tri generacije. Evo ko su bili oni i ko je nasljednik Đorđa Mihailovića koji je umro u 96. godini.

Nakon završetka svih ratnih djelovanja na Solunskom frontu u Prvom svjetskom ratu, odlučeno je da se poginuli vojnici sahrane na istom groblju. Za konačno mjesto počivališta izabran je plato Zejtinlika, na kom se tada nalazilo groblje Glavne vojne poljske bolnice srpske vojske. Grčka je besplatno ustupila zemljište za izgradnju kompleksa i oslobodila carina i poreza sav materijal.

Pripreme su počele 1926. godine, a jedan od glavnih zadataka grupe je bio da se prikupe posmrtni ostaci poginulih - uključujući francuske, engleske, italijanske i ruske - vojnike sa područja na kojim je vođena borba na Solunskom frontu. 

Da bi se završio posao, bilo je potrebno obići više od 250 grobalja i obaviti na hiljade ekshumacija, ali i transport na mjesto koje je predviđeno da se na njemu izgradi novo groblje. Kako je sav materijal za izgradnju dolazio iz Srbije, sa početkom izgradnje je početo tek 1933. godine. 

Svečano osvećenje mauzoleja sa kosturnicom je obavljeno na Dan primirja 11. novembra 1936. godine, a cijeli kompleks će narednih godina postati mjesto hodočasnika koji su dolazili da se poklone kostima palih boraca. 

Godine 1928., kada je prvi čuvar grobljanskog kompleksa u srpsko-vizantijskom stilu Srbin iz Grblja, Savo Mihailović - bio je na čelu grupe koja je ekshumirala pokojnike - umro, njegovu ulogu preuzima sin Đuro. On je i najzaslužniji što groblje nije opljačkano od strane nacista, tokom Drugog svjetskog rata. Ali i što je tradicija nastavila da živi.

Nakon njegove smrti, 1961. godine tu ulogu preuzima sin Đorđe Mihailović koji je ovu ulogu obavljao sve dok ga prema vlastitim riječima „noge nisu izdale“ u maju 2022. godine. On je svoju dužnost naslijeđenu od oca i djeda obavljao punih šest decenija i zbog toga je odlikovan Ordenom srpske zastave drugog stepena i Ordenom Svetog Save prvog stepena.

Juče je objavljeno da je Đorđe Mihajlović preminuo u 96. godini života, a kako nije imao muških nasljednika jedna simbolična tradicija je došla kraju. Njegov posao je preuzeo Krstimir Copas, po majci Grk, a po ocu Srbin. U jednom intervjuu je istakao kako nema predaka koji počivaju na groblju koje čuva, ali ovo ga nije sprečilo da stekne povjerenje kako bi mu se ukazala čast da on nasledi Đorđa i obavlja ulogu čuvara skoro 21.000 grobova na Zejtinliku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana