Milioni dolara za falsifikovanu sliku

priredio: Milenko Kindl
Milioni dolara za falsifikovanu sliku

Veliki aukcijski skandal potresa tržište umjetničkih slika u Kini, a mnogi slikari se smiju naivnim novopečenim kupcima koji u trci za slavnim imenima bacaju milione na falsifikate.

Povod je slika prodata za 11 miliona dolara pod imenom jednog poznatog kineskog slikara, koju je, u stvari, naslikao nekoliko decenija poslije njegove smrti jedan student tokom vježbi na akademiji. To tvrdi grupa kineskih umjetnika koji su na vježbama na akademiji slikali isti model.

Akt nazvan "Tijelo gospođice Đijang Bivei" pripisan je veoma poznatom kineskom slikaru Su Beihongu i prodat na aukciji juna 2010. za 72,8 miliona juana (11,4 miliona dolara).

Međutim, na Internetu se ovih dana pojavilo otvoreno pismo grupe bivših studenata Centralne akademije lijepih umjetnosti u Pekingu koji zapravo tvrde da je sliku naslikao jedan od studenata sa njihove godine tokom vježbi slikanja aktova 1983. čak 30 godina poslije smrti Sua.

- Nedavno smo, poslije međusobnog kontaktiranja, doveli u sumnju vijest o autorstvu slike koju smo vidjeli na Internetu. Riječ je o slici koja ne može biti nikom više poznata nego našoj klasi. Riječ je o radu tokom vježbi jednog od nas. Ne možemo sa sigurnošću reći koji je od studenata s generacije naslikao prodatu sliku, ali su mnogi od nas sačuvali slične slike s časa - navodi se u pismu.

Uz pismo su na sajt stavili i nekoliko uljanih slika ženskog akta iz raznih uglova, na kojima se jasno vidi sličnost modela sa gospođicom Đijang Bivei.

Umjetnici kažu da je model, koju su oni označili samo sa slovom L, bila devojka koja je doputovala u glavni grad iz unutrašnjosti Kine u potrazi za poslom.

- Frizura L je bila popularna osamdesetih, njeno tijelo je, takođe, bilo jedinstveno, i ostavilo snažan utisak na studente - navodi se u pismu.

Bilo bi stvarno nemoguće da slika Su Beihonga ima istu kompoziciju boja, položaj modela, izgled tijela, frizuru i strukturu lica kao i naše slike, navode nekadašnji studenti.

Aukcijska kuća iz Pekinga koja je prodala sliku, saopštila je da nema trenutno komentar na pismo grupe slikara, obećavši da će da ispita o čemu je riječ.

Slikar Su, čije ime i slava je iskorišćeno da se podigne vrijednost akta, poznat je po slikama konja rađenih u tehnici mastila. Njega, takođe, smatraju za jednog od pionira rada s uljanim bojama u Kini.

Jedna od Suovih slika u mastilu nazvana "Konj u galopu" prodata je za 17 miliona juana na aukciji prošle godine.

Kina je nedavno pretekla SAD kao najveće aukcijsko tržište za umjetničke predmete i kolekcije, nakon što se prodaja duplirala samo za godinu dana, pokazala su istraživanja francuskih aukcijskih kuća.

Milioneri

Nagli privredni razvoj zemlje i veliki broj Kineza milionera, doveli su do velike potražnje kineskih umjetničkih djela i antike čijim cijenama je danas samo nebo granica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana