Gostoprimstvo u Bajinoj Bašti

Sreten Mitrović
Gostoprimstvo u Bajinoj Bašti

UDRUŽENjE rogatičkih penzionera i ove godine nastavlja sa organizovanjem jednodnevnih izleta za svoje članove. Lani su obišli postojbinu Karađorđevića na Oplencu i manastir Mileševa kod Prijepolja. Bili su i u Trebinju gdje su posjetili manastir Tvrdoš i crkvu Nova Gračanica, a nedavno su boravili u Bajinoj Bašti gdje su razgledali istoimenu hidroelektranu.

- Na put u Bajinu Baštu išlo je 55 penzionera. Samo jedan od njih je prije više od 20 godina boravio u tom energetskom gigantu na Drini. Ostalim je ovo bio prvi susret i viđenje ovog objekta - kaže sekretar udruženja Radomir Banović Bane.

Autobus sa penzionerima pošao je po unaprijed utvrđenoj ruti. Prvi odmor, nakon prelaska granice sa Srbijom, bio je u Vardištu. A onda pravac Tara.

- Doručkovali smo kod hotela "Omorika" a zatim krenuli u razgledanje brojnih prodavnica suvenira i drugih etno-predmeta. Pored proizvoda od drveta i gline našu pažnju privukla je poznata užička pršuta i kleka, med i odjevni predmeti od vune iz poznatih radionica žena Sirogojna - priča Dragan Anđelić.

Sa Tare okupane suncem i modrozelenom bojom, vremešni Rogatičani nastavili su put ka Bajinoj Bašti i hidroelektrani na ukroćenoj Drini. Nema spavanja. Svi žele da što bolje vide ovaj pitomi kraj na desnoj obali Drine.

- Putujući uz rijeku prema hidroelektrani vidjeli smo brojne voćnjake, zasijane njive, već pokošene livade, ali i jednu neobičnu pojavu. Na svakoj drugoj parceli pored puta bilo je groblje. Jedan, dva ili više mermernih spomenika - priča vođa puta Budo Vukadin.

Uz bezbjednu vožnju "Arominog" šofera Mike Frganje, pred HE "Bajina Bašta" se stiglo nešto prije podne. Domaćin, elektroinženjer Nebojša Marković detaljno je upoznao goste sa "ličnom kartom" hidroelektrane. Rekao je da je to jedna od četiri članice Elektroprivrede Srbije iz sastava drinsko-limskih hidroelektrana. Protočnu hidroelektranu prilikom čije gradnje je poginulo sedam neimara, 27. novembra davne 1966. pusto je u rad lično Josip Broz Tito.

- U nju su ugrađena četiri agregata "Rade Končara" jačine po stotinu megavat-ampera i godišnjom proizvodnjom od 1500 gigavat-časova električne energije - rekao je Marković.

Impresivni su i drugi podaci o ovom elektroenergetskom objektu. Njena brana je visine 90 i u kruni je široka 461 metar. Zapremina jezera je 340 hektometara kubnih vode i uzvodno doseže do čuvene na Drini ćuprije u Višegradu.

Posebnu pažnju rogatičkih penzionera izazvala je priča inženjera Markovića o reverzibilnoj hidroelektrani koja je sastavni dio HE "Bajina Bašta". Radi se o jedinoj te vrste u bivšoj Jugoslaviji i jednoj od najvećih u Evropi. Puštena je u rad 1982. godine. U njoj su dva agregata proizvod japanske firme "Tošiba" jačine 320 megavat-ampera i godišnjom proizvodnjom od 630 gigavat-časova.

Rogatički penzioneri su prvi put čuli za vodostan i vidjeli ogromne kuglaste ventile za propust vode, agregate u radu i dosta drugog o čemu ranije nisu ni sanjali. Uz detaljna objašnjenja ljubaznog domaćina prošli su obje elektrane.

Poslije višečasovnog obilaska hidroelektrane, ljubazni domaćin rogatičke penzionere, među kojima je bio i 88-godišnji Čedo Kulašević, počastio je čašicom razgovora u hotelu nadomak hidroelektrane. Penzioneri su se vratili kući krajnje zadovoljni i uz veliko hvala inženjeru Markoviću i ostalim iz direkcije HE "Bajina Bašta".

U povratku svratili su i obišli Kusturičin Drvengrad na Mećavniku u Mokroj Gori. Prisustvovali su i večernjem bogosluženju u manastiru Dobrun i razgledali ćupriju na Drini u Višegradu. "

 

Spas za elektrosistem

Akumulaciono jezero ovog čuda na vodi je na planini Tara, u selu Zaovine, na nadmorskoj visini od preko 800 metara. Više od trideset kilometara udaljeno je od mjesta gdje se struja proizvodi. Jezero je zapremine 150 hektometara kubnih vode koja se pušta kad su najveći nedostaci energije u elektrosistemu Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Hrvati najavili snijeg
Hrvati najavili snijeg
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana