EU zbog migranata sklopila pakt sa diktatorom

Agencije
EU zbog migranata sklopila pakt sa diktatorom

Berlin - U naporima da spriječi priliv migranata iz Afrike, Evropska unija planira da dopremi opremu za ličnu registraciju izbjeglica u Sudan, čiji je predsjednik Omar el Bašir tražen zbog optužbi za genocid i zločine protiv čovječnosti.

Ambasadori 28 zemalja članica EU obavezale su se na tajnost, a evropske države u tom krajnje diskutabilnom dogovoru predvodi Njemačka, piše list "Špigel".

Njemački list navodi da je "Evropska komisija striktno upozorila da javnost ni pod kojim okolnostima ne bi smjela da sazna detalje razgovora koji su održani 23. marta, kao i da je visoki predstavnik EU za bezbjednost i spoljnu politiku Federika Mogerini istakla da je "ugled Evrope na kocki".

Evropske diplomate postigle su dogovor po kojem će sarađivati sa sudanskim diktatorom u oblasti oko Roga Afrike kako bi spriječili tzv. "ekonomske migrante" da krenu put Evrope, a sve pod vođstvom Njemačke. Ovaj dogovor obavezuje EU da za tri godine uplati 40 miliona evra u budžete osam afričkih zemalja, uključujući i Sudan. Prema podacima "Špigela" i televizije "ARD", taj novac biće iskorišćen striktno za zaštitu granica.

EU će u afričke zemlje poslati kamere, skenere i servere za registrovanje izbjeglica na granicama, a obučavaće i sudansku graničnu policiju kako da spriječi ilegalan prelazak granice. Pored toga, novcem iz EU biće izgrađena i dva izbjeglička kampa u Sudanu, koji će imati i prostorije za pritvor izbjeglica koje budu pokušavale ilegalno da pređu granicu. Projektom će upravljati njemačka agencija "GIZ", a prema pisanju "Špigela", ova agencija služi kao svojevrsni paravan u slučajevima kada njemačka vlada želi da posluje "malo manje transparentno nego inače".

Sudan, treća najveća afrička zemlja, je bitan zbog toga što kroz njegovu teritoriju prolazi izuzetno važna izbjeglička ruta. Migranti iz Eritreje, Somalije, Konga i Centralne Afričke Republike traže način da dođu do libijskog Kartuma, odakle se ukrcavaju na brodove za EU.

Najveću kontroverzu u ovom sporazumu čini činjenica da je u dogovor uključen Sudan, zemlja čiji je predsjednik optužen za stravične ratne zločine, genocid i zločine protiv čovječnosti u Darfuru, gdje je ubijeno oko 300.000 ljudi, dok je više od dva miliona prisilno raseljeno.

Mogerinijeva je ocijenila da se EU tim sporazumom kocka sa svojim ugledom. Ne samo zbog toga što se u tajnosti dogovarala sa ratnim zločincem, već i zbog toga što bi skupocjena oprema za nadzor, koja će biti plaćena iz Fonda za bespovratna sredstva, mogla da bude zloupotrijebljena od strane afričkih režima kako bi se vršila represija nad stanovništvom.

- Evropa je sada stavila ključ za kontrolu migracije, a samim tim i sudbinu izbjeglica, u ruke čovjeka koji je osumnjičen za ratne zločine - kritikovala je ekspert za područje Roga Afrike u njemačkom ogranku humanitarne organizacije "Nahranimo svijet" Marina Peter.

Australija

Australijski ministar za imigraciju Piter Daton upozorava da bi prihvatanje nepismenih migranata ugrozilo sistem socijalne bezbjednosti i oduzelo poslove Australijancima.

- Oni ne znaju da broje niti da pišu na sopstvenom jeziku, a kamoli na engleskom. Ti će ljudi oduzimati poslove Australijancima - u to nema sumnje - ističe Daton.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana