Duhovni svjetionik nadomak primorja

Milivoje BEŠTIĆ
Duhovni svjetionik nadomak primorja

POVODOM stogodišnjice Sabornog hrama Svetog preobraženja gospodnjeg u Trebinju su u toku opsežni radovi na njegovoj unutrašnjoj rekonstrukciji, obnovi porte i parka oko hrama i Eparhijskog doma, a ukupna vrijednost radova procjenjuje se na više od 800.000 maraka.

 

 


- Želimo da ovaj vrijedan jubilej Saborni hram dočeka u novom ruhu i ostane jedan od simbola Trebinja i duhovni svjetionik na jugu pravoslavnog kruga i nadomak primorja - kaže starješina Sabornog hrama u Trebinju proto Nikola Janković.

On pojašnjava da se radi na novom ikonostasu, oslikavanju oltarske apside, novom kamenom podu, uvođenju podnog grijanja, savremenog ozvučenja i osvjetljenja i obavljaju brojni drugi radovi, a projekat obnove vrijedan je između 800 hiljada i milion maraka.

Starješina trebinjskog Sabornog hrama dodaje da se, pored unutrašnjosti hrama, uređuje i porta ili prostrano crkveno dvorište i park, gdje će biti urađeno više sadržaja, prvenstveno za najmlađe, poput dječijeg parka sa jezercetom, mostom i fontanom i ovaj dio posla biće urađen do Vaskrsa.

Sredstva za rekonstrukciju Sabornog hrama u Trebinju zajednički obezbjeđuju brojni trebinjski dobročinitelji, privrednici i darodavci, koji su se ovim povodom okupili na nekoliko donatorskih večeri u Eparhijskom domu. Dio novca uplatio je u Sekretarijat za vjere u Vladi Republike Srpske, kao i Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska.

Pored stogodišnjice Sabornog hrama, na krsnu slavu hrama i grada Trebinja - Sveto preobraženje gospodnje, 19. avgusta, biće obilježena i 100. godišnjica osnivanja Srpske škole, u zgradi sadašnjeg Eparhijskog doma.

Inače, Saborni hram arhitektonski je mješavina više stilova, a dominira romanski, odnosno gotski nad vizantijskim.

Prema riječima protojereja stavrofora Ratka Šipovca, koji je nedavno nakon 40 godina službe Bogu i narodu održao oproštajnu službu upravo u ovoj bogomolji, prije odlaska u zasluženu penziju, Saborni hram je masovno sastajalište vjernika i građana Trebinja i Hercegovine, naročito u vrijeme velikih praznika - Svetog Ignjatija Bogonosca, slave Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske i krsne slave arhijereja-vladike Grigorija, potom za Božić, Vaskrs, Duhove i Preobraženje gospodnje.

- Odavde kreću i svečane litije na Bogojavljenje, kada osveštavamo vode Trebišnjice, potom litija na Badnje veče i drugim praznicima - dodaje proto Šipovac.

Proto ističe da se na Veliku subotu ovdje obavljaju saborna krštenja, kada djeca i odrasli zajedno primaju svetu tajnu krštenja i tako, kao istinski hrišćani, dočekuju najveći praznik - Vaskrsenje gospodnje.

On ističe da su svi hramovi u Hercegovini dobro posjećeni, naročito u Trebinju i da je Hercegovina biblijska zemlja sa duhovnošću, vjerom, ljubavlju i nadom. O tome, kako kaže, svjedoči i tabla na ulazu u trebinjski Saborni hram, na kojoj piše da je "Trebinje mala, ali gorda predstraža srpstva i vjerni čuvar naše narodne duše".

Krst na 38 metara

Saborni hram u Trebinju je građen punih 10 godina ili od 1898. do 1908. godine, trudom i ljubavlju blagočestivog pravoslavnog naroda Trebinja. Detaljno je renoviran 1957. godine i prije pet godina, kada je pozlaćeni krst podignut na 38 metara visoki zvonik. Izliven je u Industriji alata "Trebinje", a pozlatu je uradio majstor Aleksej Ivančev iz Novog Sada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Hrvati najavili snijeg
Hrvati najavili snijeg
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana