Crni klimatski scenario za Francusku 2055: Sjeverno od Loare i do 50 stepeni

Tanjug
Crni klimatski scenario za Francusku 2055: Sjeverno od Loare i do 50 stepeni

PARIZ - Od svih scenarija klimatologa Međuvladine ekspertske grupe za klimatske promjene (IPČ), najgori je onaj nazvan RCP 8.5 koji predviđa da će svijet globalno "biti topliji za 5 do 6 stepeni 2100" godine, kaže Mark Lomazi, bivši novinar francuskog lista Parizijen.

Lomazi je intervjuisao pedesetak naučnika da bi napisao knjigu "Francuska 2050. RCP 8.5" - crni scenario klime za tu zemlju, prenosi Figaro.

Sredinom vijeka, Francuska, prema tim procenama, neće izbjeći smjenjivanje toplotnih talasa i tropskih noći. U najgorem scenariju, trećina Francuske, uključujući i područje severno od Loare, biće na udaru ekstremno visokih temperatura koje će dostizati i 50 stepeni Celzijusa.

Lomazi je u svojoj knjizi"Francuska 2050. RCP 8.5" opisao posledice "klimatskog haosa" na svakodnevni život, koji su predvideli eksperti IPC C-a. Taj bivši novinar kaže da je izabrao najgori scenario, ne da bi sejao strah, već zato što je "to najgore već izvjesno na horizontu" i da, "ako se ne shvati realnost situacije, neće biti ni javnih politika sposobnih da promjene aktuelni pravac globalnog zagrevanja, a kako bi se stvari poboljšale u drugoj polovini 21. vijeka".

Kako navodi Figaro, IPČ objavljuje i neke scenarije klimatskih promena čija je vjerovatnoća ostvarenja gotovo jednaka nuli, bilo optimistična ili pesimistična. Na primjer, u izvejštaju od avgusta 2021, IPČ je prikazao dve krivulje drastičnog usporavanja klimatskog zagrevanja, koje su ostvarive jedino ako čovečanstvo u potpunosti prestane da koristi fosilna goriva.

Znajući, međutim, da više od 82 odsto potrošene energije danas potiče od nafte, uglja i gasa, može se zamisliti čega bi se čovečanstvo moralo odreći ako ukine te izvore energije, napominje francuski list.

Obrnuto, krivulja vrtoglavog porasta globalnog otopljavanja za 2100.godinu - ona koja predviđa scenario RCP 8.5, odnosi se na trostruko povećanje upotrebe fosilnih goriva, ali je, kako piše Figaro, ona malo jverovatna kada se uzmu u obzir svjetske rezerve nafte, uglja i gasa i tehničke mogućnosti intenzivne eksploatacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana