Bogata trpeza i svečano raspoloženje

D. Stokanić, N. Bjelica
Bogata trpeza i svečano raspoloženje

Poslije četrdesetodnevnog posta božićni doručak se započinje mrsnom hranom. Jela kojima se mrsi na božićno jutro razlikuju se od jednog do drugog mjesta.

Badnjedanska večera

Uoči praznika večera mora da bude posna, ali trpeza bi trebalo da bude bogata i da prođe u miru i tišini. Na sto se postavljaju božićna svijeća i činijica u koju domaćica stavlja četiri velike rumene jabuke, žito, kukuruz, novac, suve šljive i orahe. Badnjedanska večera jedna je od najvažnijih večera, jedan dio svakog jela ostavlja se za pokojnike.

Svaki dio ove praznične posne trpeze ima svoju simboliku.

Badnjačka pogača simboliše samog Gospoda Isusa Hrista. Riba, kao i hljeb, simbolišu Gospoda Isusa Hrista, jer na grčkom jeziku, riba je IHTIS, a to je skup inicijala Isusa Hrista. So simbolizuje silu božansku, vino simbolizuje krv Spasiteljevu, dok med predstavlja sladost vječnog života.

Jela

Slavska trpeza za pravoslavni Božić je bogata, originalna, domaća, kako bi naš narod rekao, najbolja. Pored raznoraznih mrsnih đakonija na trpezi se obavezno mora naći i česnica. Prema narodnom vjerovanju, božićna trpeza mora da obiluje raznovrsnim jelima za koje je zadužena domaćica kuće. U rano jutro ona sprema česnicu u koju stavlja novčić i božićni kolač.

Božićni ručak počinje kad domaćin svim ukućanima čestita praznik, kao i oni njemu. Ručak počinje tako što se domaćin prekrsti, zapali božićnu svijeću i prereže božićni kolač. Onda uzima česnicu, podigne je uvis, okrene je u krug tri puta, prelomi preko sredine i svakom za stolom odlomi po jedno parče. Onaj ko dobije dio česnice u kojoj je novčić po narodnom vjerovanju biće srećan cijele godine. Kada se završi lomljenje česnice, ukućani jedni drugima čestitaju praznik i sjedaju za trpezu.

Pečeno prase ili božićna pečenica najčešće je jelo na trpezi. Od nje se na Božić ne jede glava i plećka, već se one čuvaju za Novu godinu.

Šake od tijesta za dječake i pletenice za devojčice se nalaze na trpezama onih koji njeguju staru srpsku tradiciju. Njih domaćice brižljivo pripremaju na Badnji dan, a da porodica bude složna i jedinstvena, u pripremi pomažu i djeca.

Pored svega ovoga, za proslavu rođenja Hristovog serviraju se sarma, supa kao i raznorazne salate od kojih je najzastupljenija ruska. A između ostalog, tu su i nezaobilazne poslastice poput kolača, torti, rolati i kiflice u različitim kombinacijama, a sve ti uz čašicu crnog vina ili domaće rakije.

Dekoracija

Postavljanje stola za Božić zahtijeva poseban tretman, kako zbog svečane atmosfere, tako i zbog svih običajnih detalja, uobičajene božićne hrane i načina na koji se ona iznosi na sto. Zbog toga treba uložiti malo više truda u postavljanje stola na ovaj svečani dan.

Neizostavni običajni detalji su žito, svijeća i vino. Kao ukrasi mogu da posluže orasi u ljusci, klasje žita, lišće i grančice badnjaka, a preko stolnjaka možete posuti malo slame. Na stolu obavezno treba da se nađe i svijeća postavljena u žitu koja će se paliti sva tri dana Božića pred objedovanje.

Tradiocionalna božićna jela

Česnica

Pripremu ovog hljeba mogu da prate razna pravila i rituali. Za jedan od načina na koji se česnica priprema potrebni su vam: paketić kvasca, 3 jajeta (+ još jedno, kasnije, za premazivanje), 1/2 litra mlijeka, so i oko kilogram brašna. Kvasac se izdrobi u malo mlijeka, doda kašičica šećera i soli, i ostavi da zapjeni.

Priprema: Od svih sastojaka zamijesi se glatko tijesto. Kada tijesto naraste, onda počinje oblikovanje česnice. Ona treba da ima oblik lepinje i da bude mnogo tanja od slavskog kolača. Tijesto se podijeli na tri dijela - dva ista i jedan manji. Jedan veći dio podijelite na tri dijela i od njih razvaljate valjke, a potom upletete pletenicu. Pletenicu istanjite oklagijom. Od manjeg dijela tijesta napravite još jednu pletenicu, pa nju isijecite na četiri dijela. Preostali dio tijesta razvijte u koru, zamotajte u rolat i isijecite na parčeta dva centimetra širine. Potom složite česnicu tako što ćete veliku pletenicu stavite u krug oko tepsije da joj polovina bude na dnu tepsije, a polovina oko ivica. Od isječene pletenice formirajte krst, a isječenim rolatima popunite sredinu. Dobro opran novčić sakrijte negdje u tijesto. Složenu česnicu ostavite da naraste, a poslije toga premažite je cijelu jednim umućenim jajetom i stavite da se peče na 200 stepeni. Poslije 30 minuta smanjite na 150 i ostavite još 15 minuta u rerni.

Sarma

Iako savršen okus ovog tradicionalnog jela odaje utisak da ga je tako teško pripremiti, ipak nije tako. Potrebni su vam 1 kilogram junetine,  300 grama sušene domaće pancete  100 do 150 grama riže, 3 crvena luka srednje veličine,  5-6 češnja češnjaka,  2 kašičice koncentrata paradajza,   biber,  vegeta,  so i 1-2 glavice  kiselog kupusa. Za zapršku je potrebno malo svinjske masti  malo crvenog luka  2-3 kašičice brašna  1 kašičica začinske crvene paprike.

Priprema: Meso, pancetu, crveni luk i češnjak sameljite. U posudi mesu dodajte rižu, koncentrat i začine i sve dobro izmiješajte. Odvojite listove glavice kiselog kupusa i odstranite zadebljanja korijenja sa listova. Listove puniti smjesom mesa i zarolati. Preostali kupus tanko nasjecite ili naribajte. Na dno lonca služite kože pancete i naribani kupus. Sarme posložite u krug, a u sredinu se može dodati suvog mesa i na vrh opet dodajte naribani kupus. Nalijte vode da prekrije sarme i kuvajte oko dva časa. Nakon što su sarme napola kuvane (poslije jednog časa) napravite zapršku: u tavu stavite mast i nasječeni crveni luk. Kad luk porumeni dodajte brašno i papriku, promiješajte i zalijte  sarme. Kuvajte dok sarme ne budu gotove.

Pečenje

Bilo da je svinjsko ili jagnjeće, pečenje je prema narodnim običajima jedna vrsta žrtve koja se prinosi Bogu i vuče korijenje iz vremena vjerovanja prije hrišćanstva, a pominje se i u starozavjetnim knjigama. Možete da ga spremite na razne načine, a jedan od njih je da pripremite 900 grama svinjske lopatice u komadu, 3 režnja češnjaka, 20 grama  pancete,           6-7 suvih šljiva,          2 grančice ruzmarina, 1 kašičica mješavine začinskog bilja, 600 grama krompira,    svinjska mast i so.

Za početak češnjak i pancetu narežite na štapiće, a grančice ružmarina na nekoliko dijelova. Vrhom oštrog noža isijecite nekoliko rupa na mesu i napunite ih češnjakom i pancetom. Zatim suve šljive probušite, kroz njih provucite grančice ruzmarina i nabodite ih u meso. Tako pripremljeno meso premjestite u vatrostalnu posudu, prelijte ga vrućom svinjskom masti i ostavite da se peče u rerni zagrijanoj na 150 stepeni, po prilici jedan čas. Za to vrijeme krompir samo ogulite i isijecite na kriške. Pripremljeni krompir nauljite, začinite mješavinom začinskog bilja, posolite, promiješajte i premjestite u posudu s mesom. Sve zajedno vratite u rernu zagrijanu na 180 stepeni, na četrdesetak minuta. Jelo je gotovo i možete ga poslužiti.

Cicvara

Osim neobičnim imenom cicvara plijeni jednostavnošću i ljepotom. Vrlo jednostavno se priprema i dostupna je svakoj dubini yepa. Potrebno vam je 3 decilitra mlijeka, kašika masti, 100 grama kukuruznog brašna, kašika kajmaka, 100 grama pavlake i kašičica soli.

Priprema:

1.Staviti mlijeko u dublji tiganj da se grije. Staviti kašiku masti, posoliti, dodati pavlaku i kajmak (ako želite može i bez kajmaka i pavlake).

2. Kad provri polako sipati kukuruzno brašno po potrebi uz stalno miješanje da nema grudvica.

3. Bolje ostaviti rjeđe pa će se zgusnuti. Krčkati oko 5 minuta uz miješanje i služiti toplo, može uz jogurt.

Pita sa ajvarom

Za pitu sa ajvarom potrebno je 500 grama kora za pitu, osam kašika ajvara, 300 grama sira, tri jajeta, kesica praška za pecivo, 400 g šampinjona, ulje, so i biber.

Priprema: izdinstajte šampinjone, a sir umutite s jajima i u to dodajte prašak za pecivo. Sve dobro promiješajte. Prvu koru premažite sa dvije kašike ajvara, preko stavite drugu koru, premažite četvrtinom mase od sira, stavite treću koru i rasporedite četvrtinu pečuraka, pa zarolajte. Postupak ponavljate dok imate materijala. Trebalo bi da dobijete četiri rolata. Poređajte ih u podmazan pleh i pecite oko 30 minuta na 200 stepeni dok ne porumeni.

SLATKA PRAZNIČNA TRPEZA

Krešenti

Ovaj kolač dotira iz davne 1973. godine, a za pripremu tijesta potrebno je 350 grama mekog brašna, 200 grama maslaca,  150 grama šećera, jaje, dva žumanceta, korica limuna, malo soli, dva vanilin šećera, dvije kašike ruma 150 grama mljevenih badema ili oraha i dva bjelanjka. Za glazuru je potrebno 100 grama čokolade za kuvanje i  40 grama maslaca.

Prvi korak za pripremu: Miješajte mast, šećer, vanilin šećer, jaje, žumanjak, koricu limuna, pa dodajte brašno i rum. Zamijesite tijesto i ostavite u frižideru barem jedan čas. Zatim od tijesta oblikujte kuglice veličine trešnje, umočite ih u bjelance i potom uvaljajte ih u mljevene bademe ili orahe. Poslije toga kuglice složite na lim obložen papirom za pečenje. Pecite 20 minuta na 180 stepeni. Na pari rastopite čokoladu sa maslacem, i sa njom spajate kuglice.

Vasina torta

Kažu da je Vasina torta autentična srpska torta čiji recept datira još iz davne 1908. godine. Za pripremu kore ove torte potrebno je šestoro jaja, šest kašika šećera, šest kašika mljevenih oraha, dvije kašike brašna, sok i kora pomoranye. Fil se sastoji og 300 grama mljevenih oraha, 100 ml mlijeka, 200 grama maslaca, dvije kašike šećera, par rebara čokolade za kuvanje, četvoro jaja, šest kašika šećera i pomoranye.

Priprema: cijela jaja umutite sa šećerom i dodajte mljevene orahe i brašno. Izlijte u podmazan i brašnom posut pleh i pecite oko 20 minuta na 200 stepeni. Pečenu koru prevrnite na tanjir i zalijte iscijeđenim sokom od pomoranye.

Orahe poparite vrelim mlijekom, pa dodajte maslac i dvije kašike šećera. Miješajte dok se sve ne sjedini, pa kada se prohladi, sjedinite sa žumancima koja ste umutili s dvije kašike šećera, a na kraju dodajte otopljenu čokoladu, sok i koru pomoranye.

Filom premažite koru, preko stavite šlag ili šam od bjelanaca. Za šam mutite bjelanca sa ostatkom šećera nad parom dok se sav šećer ne istopi. Prohlađeni šam stavite preko fila i ostavite tortu na hladnom.

Rolat od banane

Jedna od najomiljeniji dječijih poslastica je rolat od banane, za koji je potrebno svega šest banana, šest žumanaca, šest kašika šećera, dvije kašike ulja i tri kašike kokosa.

Za fil vam treba tri cijela jajeta, deset kašika šećera, dvije štangle čokolade, vanilin šećer, 200 grama margarina, četiri banane, dvije kesice šlaga.

Priprema: za tijesto umutite bjelanca sa šećerom i dodajte žumanca, dvije kašike ulja, kakao i brašno. Tijesto ispecite, izručite iz tepsije i zavijte kao rolat, ohladite i filujte. Za fil umutite jaja sa šećerom i skuvajte ih na pari, dodajte omekšanu čokoladu, vanilin šećer i u ohlađenu masu pjenasto umućen margarin. Oljuštene banane prelijte sokom od limuna. Rolat premažite filom, na fil u koloni složite po dvije banane. Uvijte rolat i premažite ga sa dvije kesice šlaga.

BOŽIĆNA ZDRAVICA

 

Kolač lomili, Boga molili

kolač prelivali vinom,

naš dom se punio mirom,

životom, zdravljem i željenim dobrom!

Daj Bože!

Bože daj!

Zdravi da ste, moja čeljadi draga!

Tri nas u životu pratila blaga:

zdravlje, sreća i sloboda.

Da prate i svako čeljade našega naroda;

u domu bogatog domaćina,

na bojnom polju div-junaka,

u njivi mirnog vola i radinog seljaka,

na putu čilog pješaka,

u školi dobrog đaka,

pored vode strpljivog ribara,

u vodenici i mlinara i pomeljara,

u gori raspevanog slavuja i hitrog lovca!

Bože daj svakome u njegovom radu

i u selu i u gradu.

Bože daj!

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana