Zloglasni Kju Kluks Klan i dalje postoji

Agencije
Zloglasni Kju Kluks Klan i dalje postoji

Niz kratkih dokumentarni filmova, prikazanih u noćnom programu američke televizijske mreže Ej-Bi-Si, otkrio je šokantnu istinu o postojanju i snazi zloglasnog Kju Kluks Klana u saveznim državama Virdžinija i Misisipi.

Mada bi mnogi voljeli da veruju da američki Kju Kluks Klan predstavlja relikt ere građanskih ratova, u današnje vrijeme sveden na nivo beznačajnosti, ovi snimci otkrivaju da je u ruralnoj zabiti Sjedinjenih Država još uvijek i te kako živ i da njeguje svoja vjerovanja i rituale, kao i zastrašujuću rješenost da po svaku cijenu postigne rasnu segregaciju.

 Pod plaštom tajanstvenosti, klan njeguje svoje stare rituale, koje rijetko otkriva ljudima sa strane. Pa ipak, Veliki mag Stiven Hauard, vođa klana iz Misisipija, pristao je da filmsku ekipu dovede do skrovitog mjesta u šumi gdje on i drugi pripadnici organizacije održavaju svoj skup.

 Iz straha za svoju reputaciju u društvu, većina članova nije željela da skine kapuljače tokom snimanja njihovog rituala, koji se odvija oko velikog zapaljenog krsta, uz zakletve i pojanje.

Hauardova supruga priprema roštilj, uz pomoć jedanaestogodinje ćerke koja je za 8. rođendan dobila malu klanovsku odoru, i od koje se očekuje da jednog dana i sama pristupi klanu. Druga djeca iz zajednice zabavljaju se vežbajući gađanje iz pišolja, a kao meta im služi stari televizor.

Vođa Klana: Obama sprema logore za belce

Hauard insistira da je Klan hrišćanska i nenasilna organizacija, ali priznaje da je rasista, "jer je neko ko je rasno svjestan, ko razmišlja o rasi". Hauard nasilje smatra dopuštenim, "ukoliko je neophodno za ostvarivanje rasne segregacije".  

On tvrdi da između bjelaca i crnaca nema nikave srodnosti, jer su crnci nastali do životinja, konkretno majmuna, te da će u SAD izbiti među rasni rat ukoliko bude ponovo izabran predsjednik Obama, koji "će upropastiti zemlju" i koji, prema njegovim tvrdanjama, planira "logore" za bjelce.


Koliko god se činilo da ovakvi ekstemistički stavovi ne predstavljaju nešto što bi moglo da stekne širu popularnost, tokom protekle decenije registrovan je zabrinjavajući trend dramatičnog povećanja članstva Kju kluks klana i grupacija sličnih ekstremističkih organizacija.  

Prema zvaničnim podacima, taj broj je sa 600, u 2000. godini , narastao na 1.018 protekle godine, i to ako se ne računaju paravojne formacije, koje se takođe vraćaju sa zapanjujućom snagom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana