Neobični festivali širom svijeta

Agencije
Neobični festivali širom svijeta

Početak jeseni odličan za upoznavanje s novim mjestima zbog niza tradicionalnih festivala koji se održavaju širom svijeta.

Za turiste koji u sezoni ljetnjeg odmaranja nisu zadovoljili svoju strast za putovanjima, početak jeseni odlično je vrijeme za upoznavanje s novim mjestima zbog niza tradicionalnih festivala koji se održavaju širom svijeta. Te manifestacije su živi muzeji drevnih tradicija i kulture koji čuvaju lokalne posebnosti u globalizovanom svijetu. Zato su za turiste savršena prilika za istinsko upoznavanje sa zemljom ili gradom u koji su došli.

„Kraljice“

Švajcarska regija Vale poznata je po svojim ski-stazama, ali i po mnogo čudnijem „sportu“ koji se ovdje održava svakog proljeća i jeseni. Krave erdinger, male ali agresivne „zvijeri“, međusobno se naguravaju kako bi se odlučilo koja će postati kraljica stada.

Iako se ritual odvija vjekovima, švajcarski farmeri organizuju ove „borbe“ kao turističku atrakciju od dvadesetih godina prošlog vijeka, i to svakog 30. septembra.

Urme

Na kraju berbe urmi u Gadamesu, Libijci odlaze u stari dio grada koji se nalazi na Listi svjetske kulturne baštine kako bi jeli urme i slavili. Stanovnici modernog grada vraćaju se u svoje stare roditeljske kuće, često nenaseljene već tridesetak godina, otvarajući njihova vrata pjesmi, plesu i javnoj zabavi za sve posjetioce.

Senoviti stari grad poseban je i zbog mreže natkrivenih prolaza koji pružaju utočište od saharskog sunca. Ova fešta održava se sredinom oktobra i traje tri dana.

Vegetarijanci

Tajlandsko najveće ostrvo Puket, nazvano „biser juga“, izgleda spektakularno tokom vegetarijanskog festivala koji slavi kineska zajednica. Događaj označava početak mjeseca taoističkog velikog posta, kada pobožni taoisti izbjegavaju da jedu meso i sve mjesne prerađevine.

Festival počinje procesijom i kulturnim događanjima u pet kineskih hramova. Najvažnija lokacija je hram Jui Tui, moderni aneks najstarijeg kineskog hrama u Puketu. Fešta počinje 15. a završava se 23. oktobra.

Provodadžisanje

Sa oko hiljadu keltskih stanovnika, gradić Lisdunvarna, ili skraćeno Lisdun, čuven je po banjama i tradiciji spajanja parova (u lokalnom žargonu „basadiri“). Budući da lokalne Kupidone, koji umjesto ljubavne strelice u rukama drže pintu Ginisa, bije glas da mogu da pomognu u pronalasku partnera, ovo mjesto je u vrijeme festivala puno samaca koji tragaju za ljubavlju.

Uz tradicionalne irske zabavne sadržaje, poput amaterske trke konja, na festivalu se održavaju i moderni oblici spajanja parova kao što su tzv. spid-dejting vikendi. Ovaj čudni festival traje od posljednje nedjelje avgusta pa sve do prve nedjelje oktobra.

Trke pataka

Živopisna trka pataka nije nimalo nalik opasnoj španskoj trci bikova. Zapravo, takmičarke u trci između dva mosta uopšte nisu prave patke već žute gumene igračke koje se, inače, uglavnom nalaze u kupatilima.

U ovoj jedinstvenoj trci koja se održava na rijeci Nekar „učestvuje“ više od 7.000 gumenih igračkica, a vlasnik pobjednice osvaja turistički vaučer vredan 1.000 evra. Tu je i niz utješnih nagrada za ostale učesnike. Trka gumenih patkica tradicionalno se održava 6. oktobra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana