Koja je najjeftinija prestonica?

Politika
Koja je najjeftinija prestonica?

Atina -- Za grčku prestonicu i tamošnju privredu turisti su jedini spas, u situaciji kada recesija i nezaposlenost i dalje rastu.

Situacija u Grčkoj nije nimalo ružičasta:recesija je 5,6 odsto u prvom kvartalu ove godine s tim što eksperti računaju da će dohodak od turizma na koji se ove godine itekako računasamo donekle popraviti mračnu sliku.

Prema podacima grčkih statističara, recesija je veća nego prošlog mjeseca i takva tendencija očekuje se do kraja 2014. kada bi recesija trebalo da se smanji na 4,6 odsto. Deficit trgovinskog bilansa je u prvom kvartalu 22,9 odsto,a izvoz se smanjio za 2,6 procenata. Grčka je trenutni lider po broju nezaposlenih u EU i ponovo,prema statistikama, jedina nade je – turizam, piše Politika.

Iako je obrt u turističkoj sferi u prvom kvartalu ove godine pao za 16,9 odsto u odnosu na prošlu godinu i, čak, 24 odsto u odnosu na prethodne dvije godine, ova grana privrede u ovom trenutku jedina može da pomogne ukupnom oporavku privrede.

Na ruku ide činjenica da su najveće turističke agencije upravo Grčku proglasile jednom od najjeftinijih destinacija za odmor. Jedan od najvećih svjetskih sajtova koji vrši uporednu analizu cijena odmora, „Trivago",proglasio je Grčku najjeftinijom destinacijom na jugu Evrope.

Prema podacima njemačkih turističkih sajtova, koji su poredili cijene u 50 gradova u 24 zemlje, noćenje u Grčkoj je među najjeftinijim u Evropi. Sajtovi navode da su cijene u atinskim hotelima snižene čak za 22 odsto u odnosu na prije pet godina i da sad iznose oko 88 evra za dvokrevetnu sobu pa je, tako, Atina zauzela 13. mjesto na listi 50 evropskih metropola.

"Broj turista je u Atini porastao za 10 odsto i to prvi put u posljednje tri godine. Broj dolazaka stranih turista na atinski međunarodni aerodrom porastao je za 20,5 odsto u odnosu na prošlu godinu i to su podaci koji ulivaju nadu", izjavio je Andreas Andreadis, predsjednik Asocijacije grčkih turističkih firmi.

Ove nedjelje grčki premijer Adonis Samaras riješava suštinska pitanja na dva fronta: "trojka" eksperata se vraća u Atinu da provjeri kako Grčka ispunjava zadatke koje su joj postavili evropski poverioci, dok, na unutrašnjem planu, koalicioni partneri u vladi traže da se naprave izmjene u administrativnoj politici i sprovedu eventualne izmjene u samom kabinetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana