Grad koji je izgubio bitku: Zbog čega je ovako čudesano mjesto ostalo bez svojih stanovnika? FOTO

Nat.Geo.
Foto: Shutterstock

Kada se sagleda istorija ovog grada, zapanjujuće je kako ga njegovi stanovnici nisu ranije napustili.

 Ovo područje su 540. godine naseljavali Grci, koji su se preselili u unutrašnjost iz grada Metaponto. Međutim, grobnice pronađene na ovom području smatraju se dokazom da je grad osnovan tek u osmom vijeku.

Dva vijeka kasnije, ovaj prostor pripada Arnaldu, nadbiskupu Trikarika, koji ga je nazvao Graculum, što na latinskom znači "mala oranica".

Krako se nalazi na 400 metara nadmorske visine, te se u prošlosti zbog svog položaja mogao lako odbraniti od neprijatelja. Osim toga, građani su mogli da uživaju u prelijepom pogledu koji im se pruža sa zidina i veoma dobro očuvanoj arhitekturi. Upečatljiv dvorac je izgrađen u 13. vijeku pod nadzorom Atendola Sforce, da bi kasnije ubrzo postao zatvor. Takođe, Krako je bio i univerzitetski grad.  

Ipak, zbog čega je ovako čudesan grad bogate istorije izgubio sve svoje stanovnike?

Uprkos svim prednostima, ovaj grad je imao i velikih poteškoća. U 17. vijeku, kuga je odnijela hiljade života, drastično smanjivši broj porodica koje su ga naseljavale. 

Početkom 20. veka, zbog neuspješnih usjeva, Krako je izgubio skoro polovinu svog stanovništva koje se preselilo u Sjevernu Ameriku. 

Kasnije, godine 1963, u ovom gradu se pokrenulo veliko klizište koje je isteralo veći dio preostalog stanovništva, koje je naselilo obližnju dolinu. Ovo klizište je izazvala infrastruktura, odnosno postavljaje kanalizacionih cijevi i sistema za navodnjavanje. 

Međutim, priroda je nastavila da bude okrutna prema ovom gradu, napadajući ga sve češće. Tako je 1972. ovu situaciju pogoršala poplava, da bi zemljotres osam godina kasnije istjerao i posljednjeg stanovnika. 

Iako je Krako ostao potpuno pust, mnogi vjernici ga posjećuju obilazeći statuu Bogorodice. Krako ima čak šest ljetnjih festivala koji se održavaju u periodu između maja i oktobra. Srednjovijekovna crkva u središtu ovog grada je još uvijek očuvana i u njoj se nalaze relikvije kao što su mumificirani ostaci Svetog Vićenca, koji je bio zaštitnik ovog gradića. 

Krako se od 2010. godine nalazi na listi Svjetskog fonda za zaštitu spomenika, koji nastoji da zaštiti sve ugrožene istorijske spomenike i kulturno naslijeđe. 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Galerija
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana