Golubac: Arhitektura, mitovi i predanja

Danas.rs
Golubac: Arhitektura, mitovi i predanja

Golubac je mjesto tvrđave bajkolikog izgleda i impozantne arhitekture.

Golubački grad izgrađen je na strmoj, visokoj i nepristupačnoj stijeni na desnoj obali Dunava. Na ovom mjestu Dunav je najširi, izgleda kao more, a tvrđava je izgrađena na samom ulazu u Đerdapsku klisuru. Tvrđava dominira ovim dijelom Dunava i uočava se sa svih strana.

Sazidana je od kamena i sastoji se od deset kula i dvije velike kolske kapije. U unutrašnjosti kula nalaze se drvene stepenice i međuspratne konstrukcije. Spoljašnje stepenice su od kamena. Kule su pretežno četvrtastog oblika sa kvadratnom osnovom. Najviša, Glavna ili Šešir kula ima osmostranu osnovu sa kružnim vrhom.

O nastanku tvrđave ne postoje pouzdani istorijski podaci. Ne zna se ko ju je i kada zidao, ali je poznato da je vijekovima mijenjala gospodare. Smatra se da je nastala, u današnjem obliku u 13. vijeku, vjerovatno za vrijeme kralja Dragutina, a prvi put se spominje (1335. godine) kao ugarsko vojno utvrđenje.

Poznato je da nikada nije bila ni državno ni crkveno sjedište. Naknadne tvrđave (desetu) izgradili su Turci. Ubraja se u najbolje očuvane srednjovjekovne tvrđave na teritoriji Srbije, iako kolski saobraćaj, odnosno visina kamiona koji prolaze ispod ove tvrđave ozbiljno prijete da nanesu štetu ovom objektu koju ni vrijeme ni svi ratovi tokom puno vijekova nisu uspjeli.

Tvrđava već vijekovima živi i zahvaljujući mnogim tajnama, mitovima, pričama i legende. U tom nestvarnom svijetu predanja i legendi, susreću se grčki, rimski, dakijski i slovenski mitovi, koji pletu čudesnu mrežu mitoloških bića i običaja, poput mnoštva priča i vjerovanja o izgubljenom rimskom blagu, o Vilinim kolima, kao mjestima okupljanja šumskih vila, pojavljivanja rusalki itd. Jedna od istorijskih priča govori o vizantijskoj kraljici Jeleni, koja je bila zarobljena na najvišoj kuli i usamljena hranila golubove, te se smatra da je, upravo, po ovoj legendi, grad-tvrđava dobio ime Golubac.

Zanimljivo je da puno Poljaka, naročito tokom ljetnje sezone, dolaze da posjete tvrđavu, kao mjesto pogibije njihovog najvećeg nacionalnog junaka Zaviše Crnog, koji je stradao braneći tvrđavu od najezde Turaka, a boreći se na strani Ugara. U vrijeme kada Golubac naslijeđuje, Đurađ Branković je oženjen Irinom Kantakuzin, u narodu poznatom pod imenom Prokleta Jerina.

U posljednje vrijeme Turistička organizacija Golupca oživljava ovo mjesto organizacijom događaja koji promovišu značaj tvrđave, kao i ljepotu legendi, istorijskih ličnosti i drevnih običaja u odjevanju, pripremi hrane i starim zanatima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana