Devet nevjerovatnih činjenica o Bijeloj kući

Yahoo
Devet nevjerovatnih činjenica o Bijeloj kući

Bijela kuća ovog vikenda obilježava 221 godinu postojanja. Pogledajte neke od najinteresantnijih trenutaka u njenoj fascinantnoj istoriji

.Kamen temeljac Bijle kuće postavljen je 13. oktobra 1792. godina tokom mirne ceremonije. Od tada, dom predsjednika SAD preživeo je napad, dva požara i pokušaj da se izgradi rivalska Bijela kuća.

1. Jedan grad rješio je da sagradi rivalsku Bijelu kuću

Filadelfija nije bila zadovoljna odlukom da Vašington dobija predsjednikovu vilu. Tokom 1790-ih godina, grad je izgradio svoju predsjedničku palatu u pokušaju da zadrži Džordža Vašingtona i druge u Filadelfiji, koja je bila tadašnja prestonica. Vašington je odbijao da koristi „palatu" i odsjedao je na drugoj lokaciji u Filadelfiji.

2. Džordž Vašington nikada nije živio u Bijeloj kući

Iako se ovo zdanje nalazi u gradu koji nosi predsjednikovo ime, Vašington je preminuo 1799. godine, godinu dana prije nego što je Džon Adams postao prvi predsjednik koji se usjelio u ovo zdanje.

3. Vrlo malo originalne zgrade je ostalo

Britanci su spalili Bijelu kuću 1814. godine nakon što su snage SAD zapalile kanadski parlament. Čuvena slika Džordža Vašingtona, koju je naslikao Gilbert Stjuart, sačuvana je kao i par spoljnih kamenih zidova koji su preživeli požar.

4. Bio je još jedan veliki požar u Bijeloj kući

Požar tokom božićne večeri 1929. godine zahvatio je dio Zapadnog krila i Ovalnu kancelariju tokom administracije Herberta Huvera. Huver je napustio prazničnu večeru kako bi lično nadgledao napore vatrogasaca da ugase požar. Iako je na trenutak uspio da uđe u Ovalnu kancelariju, Huver je uz pomoć agenata specijalne službe izveden iz Bijele Kuće.

5. Zapadno krilo je stvorio Tedi Ruzvelt

Zapadno krilo je prošireno pod Vilijamom Hauardom Taftom i Frenklinom Ruzveltom, ali je Tedi bio taj koji ga je izgradio. Tomas Džeferson je prvi došao na ovu ideju 100 godina ranije, ali je u Vašingtonu potrebno dosta vremena kako bi se neke stvari obavile.

6. Bijela kuća je umalo srušena 1948. godine

Predsjednik Hari Truman bio je nateran da napusti Belu kuću i useli se u zdanje Bler nakon što su zvaničnici zaključli da je vremešno zdanje blizu kolapsa.

7. Bijela kuća je doživjela i napad na predsjednika 1950.

Dok je Truman boravio u zdanju Bler, dva nacionalista iz Portorika pokušala su da napadnu to zdanje i ubiju predsjednika dok je dremao unutar rezidencije. Nakon borbe koja je trajala 38 sekundi, jedan napadač je ubijen a smrtno je ranjen i jedan policajac. Portorikanci su vjerovali da je zdanje Bler slabije obezbjeđeno od Bijele kuće, a njihovo vjerovanje moglo je da ispostavi kao tačno s obzirom na činjenicu da je Truman prišao prozoru svega par sekundi nakon što je jedan napadač ubijen.

8. Za 4 miliona dolara možete da imate sopstvenu Bijelu kuću

Iako se čini da je u pitanju mnogo novca, u pitanju je prilično jeftina ponuda ako se u obzir uzme podataka da prava Bijela kuća vredi preko 110 miliona dolara. Replika Bijele kuće nalazi se u Virdžiniji i nešto je manja od originala, ali posjeduje Ovalnu kancelariju i repliku Linkolnove spavaće sobe.

9. Bijeloj kući nedostaje kamen temeljac

Godišnjica Bijele kuće ne bi bila kompletna bez priče o nestalom kamenu temeljcu. Sudbonosnog dana u oktobru 1792. godine grupa slobodnih masona susrela se u taverni u Džordžtaunu odakle je nastavila prema lokaciji na kojoj će predsjednički dom biti izgrađen. Tokom svoje ceremonije su postavili kamen temeljac sa porukom kako bi obilježili početak izgradnje zdanja. Nakon ceremonije vratili su se u tavernu gdje su rešili da proslave ovaj događaj. Proslava se pretvorila u pijanku tako da niko nije stigao da zabilježi gdje se kamen tačno nalazi.

Predsjednik Truman je probao da pokuša da ga pronađe tekom rekonstrukcije Bele kuće, ali kamen niko nije vidio od njegovog postavljanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana