Žene su bolji šefovi

Dojče vele
Žene su bolji šefovi

Žene su uspješniji rukovodioci firmi – na duže staze. I pored toga, njih na rukovodećim položajima još uvijek ima premalo. A ni ravnopravnosti polova još uvijek nema kada je riječ o - platama.

„Žene su bolji šefovi" – to je pokazala najnovija studija njemačkog ministarstva privrede o kojoj izveštava dnevnik Frankfurter rundšau: „Muškarci dolaze sa Marsa, žene sa Venere. Muškarci ne znaju da slušaju sagovornika a žene ne znaju da parkiraju automobil. Vjerovanje u bitne razlike među polovima je čvrsto ukorenjeno u ljudski mentalitet. Bilo da se radi o knjigama za popularizaciju nauke ili o pravim naučnim studijama, ta teza je popularna i dobro se prodaje. Naučni dokazi o tome da između dva pola postoji mnogo više sličnosti nego razlika, često ostaju po strani. Nova studija njemačkog Ministarstva privrede tu nije izuzetak. Njen glavni rezultat je da preduzeća kojima rukovode žene imaju tendenciju sporijeg rasta nego ona koja vode muškarci."

Cjelovita životna perspektiva

Ali, preduzeća u kojima žene vode posao rijeđe bankrotiraju, pokazala je studija koju je sprovela firma Rambol menadžment konsalting  koja je istraživala u Njemačkoj, Francuskoj, Švedskoj, Austriji, Italiji, Poljskoj i Velikoj Britaniji.

Pokazalo se da ženski bosovi u svim tim zemljama u poslovanju često slijede drukčije ciljeve i imaju drukčije motive od – muških. Tako su samoostvarenje, nezavisnost i usklađivanje privatnog i poslovnog života ženama važniji nego muškarcima. Žene na rukovodećim položajima uspjeh definišu iz cjelovite životne perspektive, što muškarci mnogo ređe čine. Mnoge žene koje postaju samostalni preduzimači, i dalje moraju da se staraju o porodici, a finansijske pomoći države za odgoj djece ili staranje o domaćinstvu često – nema."

„No, ovakve rezultate studija treba uzimati s rezervom, kao što je pokazalo jedno drugo istraživanje koje je sproveo Nemački institut za ekonomska istraživanja. On se pozabavio popularnom tezom da žene, kada je riječ o novčanim ulaganjima, mnogo manje rizikuju od muškaraca. Institut je došao do zaključka da žene ulažu opreznije – ali, ne zbog nekakve ženske uzdržanosti, već zato što u prosjeku ne raspolažu ni sa polovinom novca koji imaju muškarci. No, studija njemačkog Ministarstva je pokazala i da među osnivačima i vlasnicima firmi ima manje žena nego muškaraca. Još jedan podatak zabrinjava: broj šefica opada sa veličinom preduzeća. U firmama koje imaju do pet zaposlenih, udio žena na rukovodećem položaju iznosi 20 odsto. U onima sa više od 100 zaposlenih, samo osam odsto njih kao šefa ima – ženu".

Dok se ne zaposle – pomaže im se

Berlinski Tagesšpigel objavio je članak pod naslovom: „Žene bi mogle da donesu dodatnih 100 milijardi evra". Ovdje se radi o studiji firme za konsalting Buz end kompani  o tome kolike su razlike u platama žena i muškaraca. Prema toj studiji, Njemačka se nalazi na osmom mestu, iza Finske i Švedske, ali još uvijek ispred mnogih evropskih zemalja poput Danske, Velike Britanije ili Francuske, gdje su pomenute razlike još veće – uvijek u korist muškaraca. Pozitivno upadaju u oči tendencije da se u Njemačkoj ta razlika dodatno prevaziđe nekim zakonskim odredbama poput one o plaćanju za vrijeme porodiljskog odsustva. Tu su i specijalni programi pomoći države ženama koje osnivaju firme."

„Međutim, kada žena uđe u poslovni život, podrška drastično opada. Sa mjesta broj 3 po mjerama kojima pomaže ženama da osnuju firme i da se zaposle, Njemačka pada na mjesto broj 36 kada je riječ o spriječavanju diskriminacije na radnom mjestu. Ovde razlika u platama između muškaraca i žena još uvijek iznosi 22 odsto. Udio žena u upravama 500 najvećih njemačkih koncerna iznosi samo 2,4 odsto, tako da na putu ekonomske ravnopravnosti u ovoj zemlji ima još mnogo toga da se uradi. A to bi se ekonomski isplatilo: za deset godina, prije svega zbog napretka zemalja ubrzanog industrijskog razvoja, na raspolaganju će biti dvije milijarde dodatnih radnika. Još jedna milijarda bi bila na raspolaganju kada bi se mobilisale žene koje se trenutno nalaze ispod svojih mogućnosti. Kada bi u Njemačkoj broj zaposlenih muškaraca i žena bio ujednačen, bruto društveni proizvod bi se, i pored dužničke krize, povećao za četiri procenta. To bi značilo više od 100 milijardi evra."

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana