Rudno blago: Da li je litijum razlog za rat u Ukrajini?

b92
Foto: ilustracija

Geolozi ga zovu ukrajinski štit.

To zemljište u centralnom dijelu države počinje od sjeverne granice s Bjelorusijom do obala Azovskog mora, a prema studijama ukrajinske geološke službe, u drevnim stijenama ovog štita skrivene su naslage litijuma.

 "Ovo možda nije glavni razlog invazije, ali sigurno je rudno bogatstvo Ukrajine jedan od razloga zašto je ova zemlja toliko važna za Rusiju”, rekao je Rod Šonover, bivši direktor Odsjeka za prirodnu sredinu i resurse američke Nacionalne obavještajne službe.

Inače, ukrajinski litijum počeo je da privlači svjetsku pažnju još prošle godine, prije nego što je rat zaustavio istraživanja. Naime, australijska firma European Litium rekla je da je blizu osiguravanja prava na dva obećavajuća nalazišta litijuma u regiji Donjeck (istočna Ukrajina) i Kirovograd, u centru zemlje. I kineska firma Chengxin Lithium takođe je zatražila prava na neke depozite, što bi omogućilo Kini da osvoji prvi depozit u Evropi.

"Budući da nema razvijenih ležišta, sumnjam da su resursi litijuma bile motivacija za napade na jugoistoku", kaže Šonover za Renewable Matter ali upozorava da ako ovaj region padne pod rusku kontrolu, rezerve litijuma sigurno bi bile od koristi za Kremlj.

Jedan od rijetkih geologa koji su vidjeli ove drevne stijene je Andrea Dini, istraživač na italijanskom CNR-ovom institutu za geonauku i georesurse, koji je učestvovao u tri kampanje u rudniku Korošiv-Volodarsk u sjevernoj Ukrajini.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana