Prvi pacijenti dobili eksperimentalnu terapiju protiv karcinoma

GS
Foto: AP

LONDON- Prvi pacijenti u Velikoj Britaniji dobili su eksperimentalnu terapiju protiv karcinoma zasnovanu na inovativnom inženjeringu ribonukleinske kiseline /RNK/.

Kliničko ispitivanje u Velikoj Britaniji novog, revolucionarnog tretmana nazvanog mRNA terapija, staviće na probu efikasnost ovog medicinskog pristupa u borbi protiv brojnih oblika karcinoma, prenosi londonski dnevnik "Gardijan".

Ova ekperimentalna terapija primjenjena je za sada samo na pacijentima u bolnici Hamersmit u zapadnom Londonu.

Cilj kliničkog istraživanja je uspostavljane procjene bezbjednosti i efikasnost terapije u liječenju melanoma, raka pluća i drugih oblika takozvanih solidnih tumora.

Novi tretman koristi genetski materijal poznat kao "mesindžer RNK" - ili mRNA - koji funkcioniše tako što u imunološkom sistemu pacijenta prepoznaje uobičajene tumor markere.

Cilj tretmana je da prepozna i bori se sa ćelijama raka koje oslobađaju te markere.

"Nove imunoterapije raka zasnovane na mRNK nude način da se imunološki sistem pacijenta aktivira u borbi protiv raka", objasnio je vođa ovog projekta doktor Dejvid Pinato sa Kraljevskog koledža u Londonu.

Pinato kaže da je ovo istraživanje još u ranoj fazi i da može proći više godina prije nego što tretman postane široko dostupan pacijentima.

Međutim, novo ispitivanje postavilo je temelje za razvoj i uvođenje manje toksičnih i preciznijih novih terapija protiv kancerogenih oboljenja.

"Ovo nam je neophodno da bismo mogli da preokrenemo tok kancerogenih oboljenja", dodao je Pinato.

Brojne nove vakcine protiv raka su u međuvremenu ušle u fazu kliničkih ispitivanja širom svijeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana