Prijeti li Evropi nestašica ulja? Brojne zemlje ograničile prodaju na nekoliko flaša

B92
Foto: shutterstock

Kao što je pandemija prouzrokovala nestašicu osnovnih namirnica, tako je ruski napad na Ukrajinu poremetio strateški važne zalihe hrane. Cijene osnovnih namirnica poput jestivog ulja u supermarketima porasle su širom svijeta.

Prije rata Ukrajina je bila najveći svjetski izvoznik suncokretovog ulja. Sukob je sada paralisao žetvu i ostavio mnoge zemlje s ograničenim zalihama jestivog ulja i rastućim cijenama, pogoršavajući prehrambenu krizu na istoku Afrike i dovodeći do ograničenja izvoza u Indoneziji. 

"Lanci snabdijevanja, koje je već prekinuo kovid 19, zakomplikovani su ratom u Ukrajini jer on uzrokuje nestašicu suncokretovog ulja i povisuje cijenu zamjenskih ulja", poručuje Kejt Halivel, glavna naučna direktorka Federacije hrane i pića, organizacije koja predstavlja najveći britanski proizvodni sektor.

Zemlje ograničavaju kupovinu ulja

"Proizvođači čine sve što mogu kako bi smanjili troškove, ali neke će neizbežno morati da prenesu na potrošače", dodaje.

Lanci supermarketa u Španiji, Grčkoj, Turskoj, Belgiji i drugim zemljama koji su ograničili kupovinu jestivog ulja opisuju taj potez kao mjeru predostrožnosti zbog povećane potražnje.

U Tesku, velikom britanskom lancu, kupci mogu kupiti do tri flaše jestivog ulja, "tako da svako može dobiti ono što mu je potrebno", stoji u letku objavljenom na polici.

Ruski napad na Ukrajinu opustošio je ukrajinske gradove, domove, bolnice i škole, ali i poljoprivredu, spriječavajući žetvu i uništavajući usjeve u regiji koja je poznata kao "žitnica Europe".

Sjetva, proizvodnja i trgovina su se smanjili, a cijene roba naglo su porasle, objavila je ovog mjeseca Svjetska trgovinska organizacija. Agencija Ujedinjenih nacija za hranu izvijestila je o oštrom porastu cijena biljnih ulja pod uticajem rata i dugotrajne suše u državama poput Brazila i Argentine.

Proizvođači mijenjaju suncokretovo ulje repičinim

Vlasnici prerađivačkih kompanija u Britaniji oklijevaju da prenesu troškove na kupce, utrkujući se u pronalaženju alternativnih ulja kako cijene rastu. Britanske agencije za standarde hrane prošlog mjeseca izvijestile su da proizvođači zamjenjuju suncokretovo ulje repičinim uljem takvom brzinom da neki nisu stigli da promijene svoje etikete, prenosi Poslovni dnevnik.

To je podstaklo Emili Majls, izvršnu direktorku Agencije za standarde hrane, koja pokriva Englesku, Vels i Sjevernu Irsku, da izda umirujuće obavještenje potrošačima o tome da je rizik od alergije na repičino ulje "vrlo nizak".

"Prehrambene kompanije izvještavaju da će zalihe suncokretovog ulja u Velikoj Britaniji vjerovatno nestati za nekoliko nedjelja, a neke kompanije već imaju ozbiljne poteškoće", stoji u saopštenju agencije.

Tvrtke su se takođe pokušale da se prilagode onome što je dostupno, preformulišući recepte sa palminim ili sojinim uljem.

I druge zemlje suočene su s problemima u snabdijevanju. Glavna izvozna tržišta Ukrajine prošle godine uključivala su Indiju, Kinu, Bliski istok i Sjevernu Afriku te Evropsku uniju, prema američkom ministarstvu poljoprivrede.

Rema 1000, norveški lanac supermarketa, razmatra povratak na prodaju palminog ulja, koje je prethodno zabranio iz ekoloških razloga, a njegova danska podružnica ograničila je kupovinu na tri flaše ulja.

Ali taj pristup mogao bi biti pogoršan indonezijskom zabranom izvoza palminog ulja, globalnim nestašicama uzrokovanim vremenskim prilikama i zategnutošću na tržištu zbog rata, izjavila je grupa analitičara industrije Oil Vorld u izvještaju u srijedu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana