Pompeja u kandžama napuljske mafije

Tanja Milaković
Pompeja u kandžama napuljske mafije

Pošto je gotovo 2.000 godina bila zatrpana ispod vezuvskog pepela, Pompeja je uspjela da se izdigne - postavši jedna od najpoznatijih istorijskih lokacija i turističkih atrakcija u svijetu.

Međutim, tokom protekle decenije pod teretom 2,3 miliona posjetilaca svake godine Pompeja je ostala teško zapuštena. To stanje najbolje oslikava urušavanje Kuće gladijatora 2010.

- Bili smo zapanjeni kada su se urušile zidine - kazao je tom prilikom ugledni arheolog Andrea Karandini, koji ističe hitnu potrebu za njenom restauracijom.

Bitku za spas Pompeje, međutim, ugrožava još jedan neprijatelj u vidu napuljske mafije. Pojedini poznavaoci prilika strahuju da će biti potrebno još jedno čudo kako bi se ona izvukla iz kandži mafije.

Prošle sedmice istražitelji su najavili pokretanje istrage o navodnoj umiješanosti mafije u restauraciju Pompeje, u šta italijanska vlada i Evropska unija ulažu 105 miliona evra, prenijeli su portali.

Usljed decenija "zapuštanja i lošeg održavanja" drevnom gradu je neophodna pažljiva restauracija i puno novca za njeno finansiranje. Ukupno 105 miliona evra trebalo je da bude utrošeno na savremeni podzemni odvodni sistem, uz skenere koji bi trebalo da identifikuju problematične oblasti (obilne padavine se smatraju glavnim krivcem za mnoga od skorijih urušavanja) kao i na restauraciju i ponovno otvaranje ključnih dijelova grada. Javnosti su 1956. na raspolaganju bile 64 strukture u Pompeji, a danas ne više od pet.

Dvogodišnji projekat počeo je u februaru, šest mjeseci poslije roka. Činilo se da se završava priča o zapuštanju ili da u najmanju ruku počinje jedno novo doba. Međutim, dok su restauratori pripremali alat, policija u Kampanji uhapsila je jednu preduzetnicu i ispitivala aktivnosti četvoro visokih zvaničnika, koji se sumnjiče da su isplaćivali napumpane cijene za restauraciju.

Račun za jedan ugovor, dogovoren na manje od 500.000 evra, misteriozno je narastao na pet miliona. Čak ni darežljivost EU ne ide toliko daleko, ističe "Indipendent".

U kućnom pritvoru se početkom februara našla Anamaria Kakavo, vlasnica restauratorske kompanije kojoj je dodijeljen ugovor težak osam miliona evra za Teatro grande. Inženjeri koji su radili na tom projektu našli su se na crnoj listi, a zaplijenjen je materijal sumnjivog kvaliteta koji je korišćen za restauraciju pomenute građevine.

Jedan od zvaničnika koji su se našli na meti istrage zbog navodne zloupotrebe službenog položaja je Marčelo Fiori, specijalni komesar UNESCO-a koji je nadgledao obnovu Pompeje od avgusta 2008. do jula 2010.

Međutim, problem nije spriječen optuživanjem nekoliko menadžera za nezakonito punjenje svojih džepova. Iz sjenke vreba nešto daleko ozbiljnije - "Kamora". Na svega 15 kilometara udaljenosti nalazi se Napulj, baza "Kamore" koja ima udjela u svemu, od narkotika preko građevinskih projekata do sakupljanja otpada.

Ministar unutrašnjih poslova Ana Marija Kankeljeri pohvalila se ranije u jednom intervjuu: "Postigli smo izvanredne rezultate implementiranjem protokola koji garantuje bezbjednost i razvoj važnih projekata. To smo postigli sa 'Ekspom', sa Pompejom i obnovom Emilije Romanje poslije zemljotresa".

Prošle sedmice osvanula je vijest koja ukazuje da radovi na "Ekspu" - svjetskom sajmu koji bi trebalo da bude održan u Milanu 2015, mjesecima kasne u odnosu na rok i da i dalje gutaju ogromne dijelove državnog novca. Međutim, i dalje treba pronaći rješenje koje će garantovati da će državni novac namijenjen za Pompeju i njena blaga zaista otići tamo gdje je i namijenjen.

Pojačavajući ove bojazni, mala armija karabinjera, finansijske policije i zvaničnika sa Mariolinom Đoljom, vođom lokalne jedinice za borbu protiv mafije na čelu, umarširala je u Pompeju u potrazi za dokazima aktivnosti "Kamore". Istražitelji su provjeravali dokumenta, aktivnosti na terenu i identitete radnika u potrazi za znacima organizovanog kriminala.

Aktivisti u toj italijanskoj regiji ne sumnjaju šta će istražitelji naći ako samo zagrebu ispod površine.

- Nema sumnje da će "Kamora" pokušati da se okoristi - kazao je portparol organizacije za borbu protiv mafije "Libera" Fabio Đulijani.

Širin Viler

Portparol evropskog komesara za regionalna pitanja kazala je da je sigurna da mafija neće staviti prste na njihov novac.

- Imamo veoma snažan sistem. Fokusirali smo se na ovaj aspekat jer je regija, nažalost, zaražena "Kamorom". Međutim, naš sistem će biti efikasan jer će specijalni komesar Fernando Guido, koji je poslat iz Rima, biti tamo od početka do završetka radova da bi garantovao bezbjednost - ispričala je Širin Viler.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana