Počelo suđenje italijanskom piscu Robertu Savianu, tereti se za vrijeđanje premijerke Meloni

GS
Foto: Tanjug

Italijanski pisac Roberto Saviano pozvan je na suđenje zbog toga što je novu premijerku Đorđu Meloni nazvao "gadurom", a sve zbog njene izjave da bi čamci koje su kupile nevladine organizacije, a koji služe za spas migranata, trebali biti potopljeni.

Inače, Saviano je ovu uvredu izrekao još 2020. godine gostujući na televiziji u emisiji Piazzapulita.

Pisca su zamolili da komentariše smrt šestomjesečne bebe iz Gvineje nakon brodoloma u Mediteranu, a on se osvruo na činjenicu da je tadašnji ministar unutrašnjih poslova, a i sadašnji član vlade Mateo Salvini uveo kazne od 50.000 evra za nevladine organizacije koje pokušaju čamcima spasiti migrante.

"Ja samo želim reći nešto Meloni i Salviniju. Gadovi, kako ste mogli?", rekao je Saviano.

Vrlo brzo, uslijedila je i reakcija Meloni.

"Dosta mi je da svjedočim ovom odvratnom Savianovom profiterstvu. Da li je normalno da je ovom mrzitelju dozvoljeno da kleveće, bez prava na odgovor, ljude koji nisu prisutni u emisiji? Već sam tražila od svojih advokata da pokrenu sudski postupak protiv njega", rekla je tada Meloni.

Danas, dvije godine nakon incidenta, piscu je i zvanično počelo suđenje te bi se on mogao suočiti sa zatvorskom kaznom do tri godine ili novčanom kaznom od najmanje 500 evra.

"Braniću legitimnost kritike vlasti, čak i kada je oštra. Uvijek sam argumentovao svoju kritiku i to ću činiti i na sudu", rekao je Saviano uoči prvog suđenja.

Uoči početka suđenja, podršku Savianu iskazala su brojna književna udruženja. Predsjednik međunarodne PEN organizacije Burhan Sonmez pozvao je Meloni da odustane od optužbi za klevetu protiv Saviana te da se pridržava nacionalnih i međunarodnih obaveza Italije u pogledu očuvanja slobode izražavanja.

"Pozivamo vas da odustanete od slučaja protiv njega i da učinite sve što je u vašoj moći da podržite istraživačko novinarstvo i nezavisne medije. Tužbe za klevetu iscrpljuju. Otimaju vrijeme, novac i vitalnu energiju. Ono što je najvažnije, one su kaznene i mogu dovesti do autocenzure i obeshrabriti istraživačko novinarstvo koje je toliko neophodno u zdravoj i funkcionalnoj demokratiji", ističu iz PEN-a.

Inače, Saviano godinama živi pod policijskom pratnjom i krije se od napuljske mafije Kamora. To se naročito intenziviralo od 2006. godine kada je objavio knjigu "Gomora" koja dokumentuje istraživanja brojnih oblasti poslovanja i svakodnevnog života koji kontroliše ova mafijaška organizacija, prenosi Kliks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana