Ovo su najpoznatije i najopasnije terorističke organizacije Bliskog istoka i Afrike

GS
Foto: Twitter

Samo spominjanje njihovih imena kod većine ljudi izaziva negativne emocije i strah. Ko su oni?

ISIS

Ideološki cilj ove organizacije utkan je u njihovo ime ISIS, što je skraćenica za "Islamska država u Iraku i Velikoj Siriji".

Riječ je, dakle, o težnji za osnivanjem velike "Božje države" koja bi obuhvatila Siriju, delove Iraka, Libana i velike dijelove Palestine i Jordana.

Za ISIS se vjeruje da je još radikalniji od Al Kaide. Pretpostavlja se da se finansiraju privatnim donacijama iz Katara i Saudijske Arabije; dok su drugi izvori finansiranja ISIS-a naftna polja na sjeveru Sirije.

Stručnjaci procenjuju da teroristička organizacija u svojim redovima ima oko 10.000 boraca, a takođe joj se pridružuje veliki broj stranih boraca za islam, ali i onih koji su prešli na islamsku vjeru. Posebno profitira od sukoba između sunitske manjine i šiitske većine u Iraku.

Boko Haram

U prevodu, ime ove islamističke terorističke organizacije, otprilike znači: "Zapadno obrazovanje je grijeh".

Boko Haram djeluje pretežno na muslimanskom sjeveru Nigerije i zalaže se za uvođenje šerijatskog zakona u cijeloj zemlji.

Ova organizacija najveću pažnju izaziva javnim otmicama, posebno djevojčica.

Veliko siromaštvo i nezaposlenost u severnoj Nigeriji olakšavaju Boko Haramu da lako regrutuje nove borce, a nigerijske bezbjednosne jedinice nisu dorasle naoružanim teroristima.

Od 2003. godine su u napadima Boko Harama na bezbjednosne snage, institucije, crkve i škole poginule hiljade ljudi. 

Al Šabab

Islamističke milicije Al Šabab, što u prevodu znači "Omladina", osnovane su između 2004. i 2006. u Somaliji. U to vreme je zemlju već 15 godina potresao građanski rat.

Organizacija se bori za osnivanje "Božje države" na rtu Afrike, njihova radikalna islamistička ideologija ne poznaje granice.

Napade vrši u cijeloj istočnoj Africi - kao što je bio slučaj u glavnom gradu Kenije, Nairobiju kada je u napadu na jedan trgovački centar u septembru 2013. ubijeno više od 60 ljudi.

Al Šabab kontroliše veliki dio središnje i južne Somalije. Vođe ove grupe kažu da u obuci boraca sarađuju s Al Kaidom, a povezani su i sa Boko Haramom.

Al Kaida

Al Kaida važi za matičnu organizaciju globalnog džihada, što kaže i njeno ime koje znači "baza" ili "temelj".

Pripadnici ove grupe preuzeli su odgovornost za napad koji se desio 11. septembra 2001. na Svetski trgovinski centar u Sjedinjenim Državama, što je do danas ostao jedna od najpoznatijih terorističkih napada.

Cilj Al Kaide je osnivanje "Božje države" koja bi obuhvatila sve islamske zemlje i područja.

Nakon smrti Osame bin Ladena, Al Kaida vodi Egipćanin Ajman al Zavahiri. Danas je Al Kaida mreža uglavnom autonomnih ćelija koje deluju u različitim zemljama, između ostalog i u zemljama Magreba, prije svega u Alžiru, ali i na sjeveru Malija i u Jemenu.

U Iraku se ISIS odvojio od Al Kaide.

Front Al Nusra

Front Al Nusra važi za zvaničnu podgrupu Al Kaide, ime organizacije znači "Front podrške sirijskom narodu".

Pripadnici organizacije važe za jednu od najvažnijih pobunjeničkih grupa u Siriji. U njihove ciljeve spada osnivanje islamiske države u Siriji, a onda i na čitavom prostoru istočnog Sredozemlja.

Prema procjenama Front Al Nusra broji između 5.000 i 7.000 članova i aktivan je pre svega na severu Sirije, piše Dojče Vele

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana