Novi fragmenti svitaka sa Mrtvog mora pronađeni u pećini

G.S.
Novi fragmenti svitaka sa Mrtvog mora pronađeni u pećini

Izraelski arheolozi objavili su protekle sedmice otkriće desetina novih fragmenata svitaka sa Mrtvog mora sa biblijskim tekstom pronađenim u pustinjskoj pećini, za koje se vjeruje da su skriveni tokom jevrejske pobune protiv Rima prije gotovo 1.900 godina.

 Na fragmentima pergamenta je tekst na grčkom iz “Knjige Zaharija” i “Naum”, a radiokarbonskim metodom je utvrđeno da potiču iz drugog vijeka naše ere, saopštila je Izraelska uprava za antikvitete, a prenosi agencija AP.

To je prvo novo otkriće takvih spisa u pustinji južno od Jerusalima nakon šezdeset godina.

Vjeruje se da su fragmenti skriveni u pećini za vrijeme oružanog ustanka Bar Kohbe protiv Rima u vrijeme vladavine imperatora Hadrijana, između 132. i 136. godine nove ere.

“Svici sa Mrtvog mora” ili “Kumranski spisi” sastoje se od oko 900 dokumenata, uključujući i tekstove iz Hebrejske Biblije, koji su otkriveni između 1947. i 1956. u 11 pećina u okolini Kumrana u blizini drevnog naselja Khirbet Kumran, na sjeverozapadnoj obali Mrtvog mora.
Tekstovi su od velikog istorijskog i religijskog značenja pošto sadrže jedine poznate preživjele kopije biblijskih dokumenata nastalih oko 100. godine p.n.e, te sadrže dokaze o značajnoj raznolikosti vjere i prakse unutar kasnog judaizma.

- Moramo da povratimo sve moguće podatke sa svih fragmenata, koji još nisu bili otkriveni u tim pećinama, prije nego što su pljačkaši došli do njih. Neke stvari nemaju cijenu - rekao je Izrael Hason, direktor Izraelske uprave za antikvitete.

Svici su napisani na hebrejskom, aramejskom i grčkom jeziku, većinom na pergamentu, ali neki su napisani i na papirusu.

Prije 1968. godine većina poznatih spisa i fragmenata bila je smještena u Rokfelerovom muzeju (prethodno poznatom kao Palestinski arheološki muzej) u Jerusalimu. Nakon Šestodnevnog rata spisi su prebačeni u Hram knjiga, kod izraelskog muzeja.

Objavljivanje spisa je trajalo decenijama, pa je stoga takvo zakašnjenje bilo predmet raznih akademskih kontroverzi. Osim u Izraelu, neki svici nalaze se u univerzitetu u Čikagu u sklopu Orijentalnog instituta, univerzitetu Azuza Pacifik i u rukama privatnih skupljača.

Što se sastava tiče, oko 35 odsto biblijskih spisa su gotovo identični tradicionalnim hebrejskim tekstovima Starog zavjeta, 10 odsto s tradicionalnim grčkim i samaritanskim, dok ostatak izlaže gotovo dramatičnu razliku i u jeziku i u sadržaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana