Kakvim oružjem je ubijen Šinzo Abe

GS
Foto: RTS

Ako želite da nabavite oružje u Japanu, prevashodno puške i sačmarice, za lov ili sport, neophodno je da dobijete licencu i da prođete dugotrajne bezbjednosne provjere.

Stroga procedura jedan je od razloga zašto u Japanu ima veoma malo naoružanja. Oružje nosi policija i vojska.

Atentator na Abea, Tetsuja Jamagami (41), bivši je pripadnik japanske mornarice i baš taj podatak iz njegove biografije pokazuje da je bio sposoban da napravi improvizovano oružje iz koga je pucao na bivšeg premijera Japana, ističe za RTS stručnjak za oružje Vladimir Barović.

Napominje da postoje stručni sajtovi uz pomoć kojih može da se napravi bomba ili oružje takoreći "iz mamine kuhinje".

"Jedan od tih sajtova bio je povezan sa Al Kaidom. Oni su vama bukvalno davali instrukcije kako da od sastojaka koje imate u svakom domaćinstvu možete napraviti oružje. Pretpostavljam da je i dotični atentator, putem interneta to učinio. Da se ne lažemo, danas imate toliko dostupnih materijala, da ko hoće lako može da napravi oružje i za to vam ne treba neko inženjersko znanje", dodaje Barović.

Na snimku se vide dvije cijevi zalepljene crnom trakom. Vidi se i velika količina dima, pretpostavlja se da su u pitanju dva patrona.

"Veoma je moguće da je koristio lovačke patrone, sa malih distanci mogu da naprave takve rane da je nemoguće zaustaviti krvarenje. Pretpostavljam da je koristio priručne lovačke patrone. Sa nekoliko metara ne treba da nišani, ne treba preciznost. Moguće da je stavio barut i metalne opiljke. To ima u svakoj metalostrugarskoj radionici. Čovjek ima vojno znanje, zbog toga je moguće da tako nešto napravi", kaže Barović.

Prema procjenama, broj oružja koje drže civili u Japanu 2019. godine bio je 310.400, što predstavlja 0,25 na 100 ljudi.

Taj broj predstavlja najniži nivo među zemljama G-7. Poređenja radi u SAD ima 393 miliona komada oružja ili 120 na 100 ljudi. Dok u Velikoj Britaniji ima 5 na 100 ljudi, pišu svjetski mediji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana