Jezero Tuz u Turskoj presušilo zbog klimatskih promijena

Tanjug
Foto: vikipedia

ANKARA- Jezero Tuz, drugo po veličini u Turskoj, ove godine je potpuno presušilo zbog, kako tvrde naučnici, suše izazvane klimatskim promjenama.

Jezero veličine 1.665 kvadratnih kilometara, koje je bilo dom za nekoliko vrsta ptica. Dodatno je bilo na udaru štetne poljoprivredne politike koja je, kako navode stručnjaci, iscrpjela podzemno snabdjevanje vodom. Jezero Tuz, što na turskom znači Slano jezero, vijekovima je pružalo utočište velikim kolonijama flamingosa koji su se tu razmnožavali, hraneći se algama iz plitke vode jezera.

 "Ovde je bilo oko 50.000 mladih flamingosa. Svi su nestali jer više nema vode", rekao je Fahri Tunč, fotograf priprde i predsednik regionalne grupe za zaštitu životne sredine Doga Dernegi.

Studija izrađena na osnovu satelitskih snimaka turskog univerziteta Ege pokazuje da je nivo vode jezera Tuz počeo da opada 2000. godine, a da je potpuno nestala ove godine zbog visokih temperatura, pojačanog isparavanja i nedovoljno kiše.

 Još nekoliko jezera širom Turske takođe je presušilo ili je količina vode u njimasmanjena do alarmantnog nivoa. Stručnjaci za klimu upozoravaju da je cio Mediteranski basen, koji uključuje Tursku, posebno u riziku od ozbiljnih suša i desertifikacije.

Na najvećem jezeru u zemlji, Van, ribarski čamci prošle nedjelje nisu mogli da priđu dokovima zbog neuobičajeno niskog nivoa vode, javila je televizija Haber Turk.

 "Temperature rastu a kiša se smanjuje, dok je sa druge strane voda potrebna za navodnjavanje u poljoprivredi. Situacija je teška u celoj Turskoj", rekao je Levent Kurnaz sa Univerzitetskog centra za klimatske promene Bogazici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana