Jedan od najvećih mitova Kine uopšte nije mit

Agencije
Jedan od najvećih mitova Kine uopšte nije mit

Veliki kineski potop, jedan od ključnih događaja kineske mitologije, opisan kao period strašnih oluja i razornih poplava koji je trajao čitave dvije generacije, možda uopšte nije mit.

Velike poplave su, vjeruje se, obilježile sam nastanak kineske civilizacije i upisale ime cara Jua u kolektivnu svijest, kao vladara koji je izgradnjom sistema brana, nasipa i kanala tokom 13 godina uspio da zaustavi vodu i označi početak vladanja dinastije Sja.

Mit kaže i da su tokom oluja poplavni talasi brisali čitava naselja, a da je "voda nadošla toliko visoko da je bila iznad samog neba".

Naučnici dosad nisu imali dokaze ni za takve strašne vremenske neprilike, pa čak ni čvrste dokaze o postojanju dinastije Sja, ali tim istraživača koje predvodi bivši seizmolog Univerziteta u Pekingu Vu Kijanlong tvrdi da je sada situacija drugačija.

Kako prenosi AP, njegov tim tvrdi da ima dokaze da je velika poplava prije 4.000 godina prekrila veliku površinu i da je nakon toga nastala dinastija Sja, koja je vodila prvu jedinstvenu kinesku zemlju.

Koristeći metodu radioaktivnog ugljenika na uzorcima iz okoline Žute rijeke, Vuov tim je utvrdio da je veliki zemljotres doveo do ogromnog klizišta i da su tone kamena i blata pregradile riječni tok 1920. godine prije nove ere.

Istraživači navode da je u periodu od šest do devet mjeseci ispred prirodne blokade nadošlo oko 15 biliona litara vode, a kada je brana pukla, silina je bukvalno procijepila zemlju i potopila Veliku kinesku niziju, koja se smatra kolevkom kineske civilizacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana