Izgubljeni grad skriven u dubinama Atlantskog okeana

GS
Foto: Printscreen

Duž podvodnog planinskog masiva, zapadno od Srednjoatlantskog grebena, iz mora se izdiže nazubljeni pejzaž visokih kula, sačinjen od aktivnih hidrotermalnih otvora.

. Prirodno čudo nazvano je Izgubljeni grad, a stručnjaci apeluju da se što prije uvrsti na listu svjetske baštine, kako bi se zaštitio prije nego što bude prekasno.

Desetinama hiljada godina Izgubljeni grad je bio svjedočanstvo trajne snage života. Planinski vrhovi su od kremastih ugljeničnih zidova i stubova koji izgledaju sablasno u mraku. Zidovi su visoki oko 60 metara.

Pejzaž ovih planina nedavno je istraživan, a jedino korišćeno osvjetljenje je plava svjetlost sa vozila, kojim se upravlja daljinski. Izgubljeni grad otkrili su naučnici 2000. godine, na dubini od 700 metara.

Najmanje 120.000 godina, a možda i duže, plašt koji se uzdiže u ovom dijelu svijeta reaguje sa morskom vodom i ispušta vodonik, metan i druge rastvorene gasove u okean.

Dimnjaci koji izbacuju gasove imaju temperaturu do 40 stepeni Celzijusa, a naseljeni su morskim ježevima, puževima, rakovima.

Ugljovodonici proizvedeni u otvorima Izgubljenog grada nisu nastali od atmosferskog ugljen-dioksida ili sunčeve svjetlosti, već hemijskim reakcijama na dubokom morskom dnu.

"Ovo je primjer tipa ekosistema koji bi mogao da bude aktivan u Evropi", rekao je mikrobiolog Vilijam Brazelton.

Za razliku od podvodnih vulkanskih otvora nazvanih "crni pušači", koji ispuštaju minerale bogate gvožđem i sumporom, ekosistem Izgubljenog grada proizvodi do 100 puta više vodonika i metana.

Kalcitni otvori Izgubljenog grada su mnogo veći od "crnih pušača", što ukazuje na njihovu dugogodišnju aktivnost.

Najviši monolit nazvan je Posejdon po grčkom bogu mora, a dostiže visinu od 60 metara.

Nažalost, naučnici nisu jedini koje privlači taj neobičan teren, prenosi B92.

Tokom 2018. godine objavljeno je da je Poljska dobila prava na rudarenje dubokog mora oko Izgubljenog grada. Iako ne postoje dragocjeni resursi za kopanje u samom termalnom polju, uništenje gradske okoline moglo bi imati neželjene posljedice.

Naučnici upozoravaju da bi bilo kakvo pražnjenje izazvano rudarstvom, lako moglo da sruši ovo izuzetno stanište.

This is the Lost City, a towering ecosystem in the middle of the North Atlantic. It’s completely unique, with life found nowhere else on Earth. And if someone wanted to destroy it? There’s nothing you could do about it. No laws. No consequences. Welcome to the High Seas... pic.twitter.com/mdG5wOsr5h

— Open Ocean Exploration (@RebeccaRHelm) August 22, 2022

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana