Italija oživljava napuštena sela

Tanjug
Foto: Vikimedija

RIM - Sa više od 6.000 napuštenih sela i zaseoka, Italija je u samom svjetskom vrhu po odnosu ukupnog broja naselja i onih koja su, ili će uskoro biti, bez ijednog stanovnika.

Protiv te pošasti region Pijemonta je odlučio da se bori tako što nudi svima zainteresovaim niz pogodnosti ako odluče da se nastane u jednom od napuštenih sela i da tu žive najmanje 10 godina, piše časopis specijalizovan za putovanja "Siviadza".

Prednost imaju mladi, još više ako imaju djecu, a za početak im se daje podsticaj u gotovini od nekoliko hiljada evra, poreske olakšice, za djecu besplatan prevoz školskim autobusom i drugo.

Ovo je najnovija u nizu sličnih inicijativa koje pokreću regionale ili opštinske vlasti širom Italije kako bi spasile, očuvale ili oživjele srednjovijekovna sela prelijepe arhitekture, istorijskih vrijednosti i prirodnih ljepota, ali na žalost bez stanovnika.

Pojedine opštine uopšte nemaju stanovnike, a samo u Toskani takvih je 19, dok lokalni političari iznose različite ideje kako bi sakupili novac za obnovu.

Veoma često napušetna sela se "oživljavaju" pokretnjem kulturnih manifestacija i okupljanjem umjetnika, organizovanjem festivala, vašarima ili turističkom promocijom, gdje se umjetnicima nudi besplatan boravak, organizuju se umjetničke radionice, zanatske škole, ili aktivni odmor uz rad i učenje.

Građanima iscrpljenim radom i gradskim životom nudi se "kvalitetniji život", u prirodi, učenje ili bavljenje uzgojem nekadašnjih kultura i proizvodnje, poput uzgoja dudova i proizvodnji svile u kalabrijskom selu Pentedatilo.

U obnovu i popularizaciju napušenih sela uključile su se i turističke agencije koje nude paket aranžamne za posetu "deset najprivlačnijih napuštenih sela".

Napuštena sela u Italiji zovu još i "sela duhova" ili "sela od prašine", jer u njima nema nikoga.

Kako se navodi, često inicijativa da se napušteno selo obnovi i oživi potiče od potomaka nekadašnjih stanovnika koji su napustili svoje kuće, a koji se organizuju međusobno, sakupljaju novac za obnovu uključujući i međunarodne donatore, kao što je to slučaj u regiji Kalabrija gdje se u obnovu srednjovijekovnog napuštenog sela uključio i čuveni američki univerzitet za tehnologiju iz Masačusetsa (MIT).
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana